Automobilový priemysel po väčšinu minulého storočia ponúkal bezpečnú a stabilnú investičnú príležitosť. Väčšina výrobcov automobilov dosahovala stabilný rast a takmer každý investor zasa vysokú návratnosť investície. To všetko sa zmenilo, keď prišla na trh Tesla a podobné inovatívne spoločnosti.

V roku 2010 mala akcia Tesly hodnotu iba 3,84 USD, zatiaľ čo akcia Fordu bola na úrovni 11,64 USD. Dnes je však situácia iná: dnes (v čase písania článku) má akcia Tesly hodnotu vyše 150 USD a akcia Fordu približne 12 USD. Tento druh volatility sa v automobilovom priemysle nevyskytoval odvtedy, čo Henry Ford začal sériovo vyrábať svoj Model T.

10. Stellantis - 42,5 mld €

Jeep Renegade.
Zdroj: Stellantis

Koncern Stellantis bol založený v roku 2021 a je materskou spoločnosťou mnohých automobiliek po celom svete. Koncern je výsledkom fúzie koncernu PSA a Fiat Chrysler Automobiles. Od roku 2022 riadi Stellantis značky Alfa Romeo, Abarth, Chrysler, Citroën, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, RAM a Vauxhall – ako aj menšie automobilky Fiat Professional, DS Automobiles a Mopar.

Stellantis je v súčasnosti 5. najväčší výrobca automobilov na svete, hneď za Toyotou, VW, Hyundaiom a GM. Naprieč všetkými značkami Stellantis celosvetovo vyrobil v roku 2022 viac ako 6 miliónov vozidiel.