Detailné porovnanie Škody Scala a Rapid nájdete na interaktívnych snímkach nižšie v článku

Zaujímavosti Škoda Scala: Ako veľmi sa odlišuje od Rapidu?

Foto: Škoda/Auto Bild

10.12. 2018 14:45 Po debute Škody Scala sa ukázalo, že napriek očakávaniam totálneho odpútania od Rapidu ešte stále nesie niektoré prvky typické pre dosluhujúci Spaceback. V názornom porovnaní si môžete pozrieť, aké veľké sú rozdiely medzi dvojicou modelov.

Mladá Boleslav pred niekoľkými dňami s veľkou pompou uviedla novinku, s ktorou chce zaútočiť na kompaktný segment. Škoda Rapid už má svoje dni spočítané a na scénu nastupuje Scala, ktorá stojí na odlišnej platforme, ponúka neporovnateľne modernejšie technológie, novú koncepciu interiéru či agresívnejší dizajn.Z niektorých pohľadov však nová škodovka i napriek odlišnému technickému základu naďalej pripomína starší Rapid. Dva české modely sme porovnali a pozreli sa, kde presne sa líšia a čo majú spoločné. O rozdieloch sa môžete presvedčiť i vy, na fotografiách nižšie stačí kurzorom posúvať deliacu hranicu na jednu či druhú stranu.


Predná časť Scaly sa od Rapidu líši vo všetkom. Ostrý tvar svetlometov, nižšie položená čelná maska so strmým sklonom či predĺžená kapota s výraznejšími prelismi Škode dodávajú agresívnejší pohľad. Za zmienku stojí i nápaditejšie tvarovaný nárazník, elegantnejšie hmlovky či full-LED reflektory, o ktorých sa Rapidu mohlo len snívať.


Pohľad z predoboku odhaľuje, že Scala ani zďaleka nemá tak konzervatívne tvary, ako Rapid. Známa tornádo línia tu auto pretína po celej dĺžke a opäť mu dáva dynamickejší vzhľad. Zmenil sa i tvar spätných zrkadiel.


Profil je časťou, v ktorej sa Scala a Rapid zhodujú najviac. Najmä línie okien sú prakticky totožné, odlišujú sa len plynulejšie stúpajúcou zadnou časťou. Podobná je i dĺžka kapoty, odlišné sú previsy, ktoré má novinka o niečo kratšie.


Zadná časť Scaly je v porovnaní s Rapidom kompletne odlišná, i tak však nesie niekoľko podobných prvkov. Najvýraznejšou zhodou je možnosť predĺžiť sklo piatych dverí takmer až na úroveň tabuľky EČV, známy je však i tvar vstupu do batožinového priestoru. Svetlá a komplikovanejšie linky však nikoho nenechajú na omyle a autá jednoznačne rozlišujú.


Rozdiely medzi Scalou a Rapidom sú v interiéri nepopierateľné. Novinka ako prvá v rámci značky prináša koncept palubovky, ktorej dominuje plávajúci displej. Za príplatok sú dostupné i digitálne budíky, ktoré v prípade Rapidu neboli ani len opciou. Zvonka je Scala športovejšia, vnútri zase v porovnaní s predchodcom omnoho elegantnejšia.


Medzi Scalou v plnej výbave a Rapidom v plnej výbave je badateľný i pokrok, ktorý urobili kreslá vodiča a spolujazdca. V novinke sú tvarované omnoho lepšie, luxusnejší nádych má i centrálny tunel či výplne dverí.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia