Mercedes-Benz Unimog

Zaujímavosti Unimog oslavuje 70 rokov od prvej jazdy

Foto: Mercedes-Benz

13.10. 2016 14:44 Výhodou úžitkového automobilu je vysoká modularita, vychádzajúca spolu s označením z praktickej architektúry podvozka.

Mercedes-Benz do drsných podmienok? Položenie tejto otázky väčšinou sprevádza spoločná odpoveď: trieda G. No trojcípa hviezda vyrába aj čosi, čo dokáže Géčko strčiť do vrecka. Toto niečo sa volá Unimog a aktuálne oslavuje už 70 rokov od prvej testovacej jazdy. Počas tohto dlhého obdobia sa vozidlo neustále posúvalo, pričom Stuttgart práve pripravuje jeho ďalšiu generáciu.

Prvý prototyp vozidla Mercedes-Benz Unimog
Prvý prototyp vozidla Mercedes-Benz Unimog
Zdroj: Mercedes-Benz

Korene tohto automobilu siahajú do roku 1944, kedy konštruktér Albert Friedrich začal pracovať na prvom prototype. O rok neskôr bol schválený vývoj desiatich skúšobných kusov. Heinrich Robler dotiahol projekt do konca, pričom výsledok sa vyznačoval praktickou architektúrou podvozka. Z nej vychádza aj označenie. To je skratkou slov Universal Motor Gerät, teda univerzálny motorový stroj.

Unimog spadá do úžitkovej kategórie a vďaka svojim vlastnostiam našiel uplatnenie na mnohých frontoch ako všestranný pracovný nástroj. Jeho výhodou je vysoká modularita konštrukcie podporená ohromnými schopnosťami v teréne. Vďaka tomu predal Mercedes už vyše 400-tisíc exemplárov tohto typu, čo je na vozidlo danej kategórie pekné číslo.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia