Bloodhound SSC

Zaujímavosti Bloodhound SSC: Prekročí magickú hranicu?

Foto: Auto BILD

6.7. 2016 15:55 Vozidlo Bloodhound SSC má potenciál stať sa najrýchlejším na svete. Už čoskoro sa pokúsi o stanovenie nového rekordu. Za volant sa po 20-tich rokoch posadí rovnaký pilot.

Bloodhound SSC má ambície stať sa najrýchlejším vozidlom histórie. Natíska sa porovnanie s Bugatti Chiron, ktoré sa však v tomto prípade nehodí. Tento špeciál má totiž s “bežnými” autami spoločné snáď len štyri kolesá. Stojí za ním tím, ktorý sa skladá z odborníkov v minulosti pôsobiacich v kolotoči F1, ale aj expertov na lietanie. Už v októbri 2017 sa toto superauto pokúsi prekonať 20-ročný rýchlostný rekord, ktorý má na svedomí jeho predchodca.

Ešte v minulom tisícročí, 15. októbra 1997, si Andy Green sadol za volant vozidla ThrustSSC a pod dohľadom Medzinárodnej automobilovej federácie sa pokúsil prekonať dovtedajší rýchlostný rekord pozemného vozidla. Snaha tímu odborníkov a samotného Greena nebola márna, Thrust sa totiž rozbehol až na 1 228 km/h a stanovil svetový rekord.

Bloodhound SSC má ambíciu rozbehnúť sa až na 1
Bloodhound SSC má ambíciu rozbehnúť sa až na 1
Zdroj: Auto BILD

Andy musí byť závislý od adrenalínu a vysokej rýchlosti. V čase prvého rekordu bol v kristových rokoch, za volant tejto beštie sa však nebojí sadnúť ani o dve dekády neskôr. On a celý jeho tím verí, že tento krát vozidlo prekoná hranicu 1 290 km/h. Potenciálne rekordná jazda sa bude konať v Juhoafrickej republike. Ako pretekárska dráha poslúži vyschnuté jazero s dĺžkou takmer 20 kilometrov.

Skutočný posun hraníc však príde až v najbližších rokoch, kedy plánuju útok na magickú hranicu 1000 míl za hodinu (1 609 km/h). Takouto rýchlosťou by ste vzdialenosť medzi Bratislavou a Košicami prešli približne za 15 minút, čo znamená, že toto vozidlo zhltne jeden kilometer za 2,24 sekundy.

Vozidlo je poháňané sústavou motorov Rolls-Royce
Vozidlo je poháňané sústavou motorov Rolls-Royce
Zdroj: Auto BILD

O pohon superauta sa starajú viaceré pohonné jednotky. Auto ženie dopredu agregát Rolls-Royce EJ200 a raketový motor Nammo. Tie palivom dopuje prepĺňaný osemvalec Jaguar. Tieto pohonné jednotky dokopy produkujú výkon 100 MW (135 000 k). Stroj dosahuje dĺžku 13 metrov a jeho hmotnosť sa pohybuje na úrovni 7 500 kg. 

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia