Fiat 500.

Zaujímavosti V týchto 20 autách vraj vodiči umierajú najčastejšie: SUV medzi nimi takmer ani nenájdete

Foto: Fiat

3.6. 16:00 Výskum americkej inštitúcie IIHS ukázal, ktorých 20 modelov áut je pre vodičov najnebezpečnejších. Zdá sa, že zákony fyziky sa jednoducho oklamať nedajú. Smutné prvenstvo tu držia malé autá.

Výskumy z americkej pôdy často obchádzame, zväčša sa totiž týkajú automobilových modelov, ktoré sú pre európskeho vodiča irelevantné. Teraz však inštitúcia IIHS (International Institute of Health Sciences) zverejnila štúdiu, ktorá pri rozhodovaní o budúcom vozidle môže pomôcť aj európanom. Zverejnila totiž prehľad dvadsiatich automobilov, pri ktorých hrozí vodičovi najväčšie riziko úmrtia. Pozor, aj vozidlá, ktoré sa predávajú i u nás, môžu byť mierne odlišné a preto nie je vylúčené, že by v Európe poradie týchto vozidiel dopadlo úplne inak.

 

Štatistika sa zakladá na netradičnom meradle, základnou jednotkou je tzv. "milión registrovaných rokov". Dáta teda možno čítať tak, že daný počet úmrtí by sa štatisticky vyskytol "za milión rokov" jazdenia po cestách. Čiže buď napríklad vtedy, ak by 100 000 automobilov daného typu jazdilo desať rokov, poprípade 500 000 vozidiel dva roky. Okrem tohto kľúčového údaju IIHS sledovala aj ako často bolo konkrétne vozidlo zapletené do reťazovej či samostatnej nehody, poprípade akú tendenciu prevrátenia na strechu malo.

Anketa
Cítite sa bezpečnejšie v SUV než v menších autách?
  • 70%
  • 13%
  • 17%

Výsledky štúdie možno okomentovať iba starým známym "fyziku neoklameš". Automobily SUV sú často kritizované za svoje široké A-stĺpiky či väčšiu tendenciu k prevráteniu, no medzi vozidlami, v ktorých vodiči umierajú najčastejšie, ich (takmer) nenájdete. Aj Joe Nolan, viceprezident výskumu vozidiel v IIHS podotkol, že nižšia hmotnosť malých vozidiel rozhodne prispieva k vyššej úmrtnosti za ich volantom.

Za všetko najlepšie hovorí fakt že na MRR (milión registrovaných rokov) v malých autách priemerne zomrie 82 šoférov, zatiaľ čo v SUV omnoho menej, približne 15. To je veľký rozdiel, ktorý jednoznačne ukazuje, že ľudia, ktorí si kupujú SUV kvôli bezpečnosti, v niečom majú pravdu. Sú síce často ťarbavé a majú vyššiu spotrebu, no bezpečnosť im uprieť nemožno. Prehľad 20 najmenej bezpečných modelov pre vodiča si môžete pozrieť na ďalších stránkach článku.

Video

Diskusia