ikona vid

Zaujímavosti Test bariéry proti nákladiakom

Foto: archiv

30.9. 2014 22:00 Dopravný inštitút v Texase testoval protiteroristickú ochrannú bariéru, ktorej cieľom je zastaviť nákladné auto.

Teroristi majú pri útokoch na objekty znepriatelených síl rôzne taktiky. Jednou z nich je použitie nákladného auta naloženého výbušninami, ktoré prerazí ochranné pásmo okolo cieľa a následne exploduje. Na ochranu pred takýmito prípadmi vznikajú špeciálne bariéry, ktorými sa obkolesujú citlivé miesta. Jednu z nich nedávno testoval dopravný inštitút v americkom Texase. Na záberoch zo skúšky vidieť, že proti nákladiaku je skutočne účinná.

Oceľová priečka zahrabaná pol metra v zemi sa takmer nepohne, keď do nej ťažké vozidlo idúce rýchlosťou 80 km/h narazí. Čelo nákladnej plochy sa pritom nedostane za projektovanú modrú líniu. Brutálna kolízia s protiteroristickou bariérou kabínu auta kompletne zničí a vodič by v nej s veľkou pravdepodobnosťou nemal šancu na prežitie. Predstavitelia inštitútu hovoria, že jeho bezpečnosť tu nebola vôbec prioritou. Pre účely testu síce nebol nákladiak vybavené motorom, no ten by výsledok takmer určite výrazne neovplyvnil.

Diskusia  ()

Video

Diskusia