Na našich cestách patria pick-upy medzi menšinové žánre a len malá časť z nich plní rolu osobného auta na denné používanie. V iných regiónoch sveta je situácia celkom odlišná. Spojené štáty sú tradičnou baštou tejto kategórie, jej zástupcovia tam dlhodobo vedú celkové predajné rebríčky.

Pri popularite vozidiel s otvorenou korbou na severoamerickom trhu neprekvapí, že tamojší výrobcovia ich ponúkajú zákazníkom veľké množstvo. Portfólio domácich značiek je v tomto smere niekoľkonásobne väčšie než v Európe. Postupne prechádza vývojom, pričom veľké zmeny môže priniesť príchod akumulátorom poháňaných produktov. V prípade úplných noviniek sa črtá jasná prevaha elektrických modelov.

Do segmentu vstúpi aj kalifornská automobilka Tesla.
Zdroj: Tesla Motors

Elektrické pick-upy chystajú nielen tradičné automobilky, ale aj viaceré mladé spoločnosti. Počas najbližších rokov by sa tak trhová situácia mohla výrazne zmeniť. Napriek nástupu batérií sa však stále nezabúda ani na spaľovacie motory, čoho príkladom je nedávno predstavený brutálny Ram s extrémnym výkonom. Boj o stovky koní však má s príchodom elektromobilov prehrať.

V tomto segmente nás podľa všetkého čaká turbulentná doba, ktorá prinesie mnoho noviniek a časté porovnávanie parametrov. Na pretras nepochybne príde aj terénny talent. Spomedzi nových pick-upov z USA sme vybrali TOP 10 modelov, ktoré stoja za pozornosť. Zopár ich už jazdí aj na európskych cestách. Na ďalšie si treba počkať a pri niektorých ešte nie je definitívne, že sa dožijú sériovej výroby.