Trh s klasickými autami je v rozkvete napriek už dvojročnej pandémii alebo vojenskému konfliktu. Investícia do klasických áut, ktorých absolútny počet vo svete bude už len klesať a ich hodnota už len stúpať, sa pre najvyššiu vrstvu obyvateľstva javí ako skvelá príležitosť. No ako zistíme pri pohľade na ceny nasledujúcich desiatich áut, nie je to pre každého ani zďaleka.

Nebude prekvapením, že rebríčku dominuje Ferrari, no nájde sa aj Aston Martin či Mercedes-Benz. Zaujímavosťou je, že všetky autá v rebríčku pochádzajú z 50-tych a 60-tych rokov. Môžeme teda toto obdobie definovať ako zlatú éru automobilizmu?

Všetky ceny sú v amerických dolároch: drvivá väčšina aukcií sa realizuje práve v tejto mene. Všetky dáta pochádzajú z renomovaných aukčných siení - v rebríčku nie sú zahrnuté privátne aukcie, o ktorých sa len špekuluje a nie je možné ich overiť.

10. Ferrari 290 MM (1956)

Ferrari 290 MM
Zdroj: Ferrari
  • Cena: 22.005.000 USD
  • Rok: 2018
  • Miesto: Los Angeles, California, USA
  • Aukcia: RM Sotheby's

Model 290 MM bol vyvinutý špeciálne pre legendárny závod Mille Miglia (odkiaľ aj skratka MM v názve). Toto konkrétne vozidlo bolo súčasťou stajne Scuderia Ferrari v sezónach 1956 a 1957. Jazdil na ňom Juan Manuel Fangio, Phil Hill a Sir Stirling Moss.