Automobil budúcnosti bude zrejme elektrický a nebude mať volant ani pedále, no stále vyvoláva niekoľko otázok. Môže byť vozidlo riadené palubnou technológiou skutočne bezpečné? To nevieme, no 19-ročný hacker so zanietením pre počítačovú bezpečnosť sa dokázal dostať do automobilových systémov vozidiel Tesla. David Columbo prehovoril o tom na Twitteri. Vysvetlil, že ovládal na diaľku minimále 25 vozidiel Tesla v najmenej 13 rôznych krajinách. Toto "ovládanie" bolo síce obmedzené na prvky mimo riadenia, no aj tak je pôsobivé, čo tento mladý muž dokázal. 

Podľa jeho slov mohol v aute ovládať hlasitosť rádia, stiahnuť okná či dokonca spustiť aplikácie a hry počas jazdy. Ale nielen to. 19-ročný mladík mohol otvoriť dvere na autách, ktoré boli touto technológiou vybavené. To znamená, že majiteľ Tesly Model X mohol vidieť, ako sa auto z ničoho nič otvorilo. Dokázal tiež blikať svetlami, vypnúť Sentinel Mode a dokonca určiť, či je vodič vo vozidle. Vážne obavy pre výrobcu, ale najmä pre každodenných používateľov.

Tesla Model X.
Zdroj: Tesla Motors

David Colombo však nemal zlé úmysly. Ukazuje sa, že tento hack nemá nič spoločné s problémom s Teslou alebo jej softvérom. „Keďže sa tieto dôležité fakty zdajú byť utopené medzi ostatnými komentármi, pridám ich sem znova. Nie je to zraniteľnosť v infraštruktúre Tesly. Môžu za to majitelia,“ vysvetlil nejasne na sociálnej sieti. Akési varovanie o bezpečnosti pripojených áut. Zdá sa, že David mal prístup k povereniam konkrétnych používateľov. V skutočnosti mnohé aplikácie ako TezLab hlásili problémy v rovnakom časovom rámci. Vlastníci boli vyzvaní, aby aktualizovali systém a upravili iba jedno nastavenie. Uvidíme, či a ako Tesla zareaguje…