Tesla Roadster.

Zaujímavosti Tesla Roadster vybavená raketami SpaceX: Ako by mohol vyzerať rekordný šprint na stovku?

Foto: Tesla Motors

29.6. 16:36 Už pri premiére sa spomínalo zrýchlenie 0-96 km/h za 1,9 sekundy, no príplatkový balík raketových motorov by tento čas mohol ešte výrazne zlepšiť.

Hoci väčšina motoristického sveta spoznala automobilku Tesla Motors vďaka liftbacku Model S, ešte pred ním vyrábala kalifornská firma na základe Lotusu vozidlo s jednoduchým označením Roadster. V roku 2017 naznačila jeho druhú generáciu. Nezaujala iba dizajnom, ale najmä ohromnými parametrami svojho elektrického pohonu. 

Elon Musk spomínal pri prezentácii zrýchlenie z 0 na 60 míľ za hodinu (96 km/h) v priebehu 1,9 sekundy. Tesla by vďaka tomu získala svetové prvenstvo, medzičasom sa však začalo hovoriť o nevídanej opcii SpaceX prinášajúcej 10 malých raketových motorov. Tie by mali akceleráciu ešte zlepšiť. Jason Fenske zo známeho kanála Engineering Explained sa rozhodol vypočítať teoreticky možný čas v tejto klasickej disciplíne a došiel k výsledku na úrovni iba 1,1 s.

Tesla vybavená raketami by tak mohla absolútne prepísať historické rebríčky, za čo vďačí práve použitému systému. Jeho možnosti totiž nezávisia od trakcie pneumatík. Roadster tak môže siahať na hodnoty, ktoré sú pri bežných formách pohonu nedosiahnuteľné. Ako by mohol rekordný šprint na stovku vyzerať? Vizualizáciu priniesol nedávno grafik Slave Popovski, ktorý pri tom využil softvérové výpočty fyziky. Výsledok by tak mal zhruba zodpovedať realite.

Diskusia  ()

Video

Diskusia