Aj keď je vysvetlenie systému pomerne jednoduché, pravdou je, že to chcelo veľa, veľa vedy. Je tu senzor, ktorý detekuje ukladanie nečistôt po celej výške čelného skla. Laser vyžarujúci svetlo s určitou intenzitou by ich dokázal odstrániť. Celé to ovláda a monitoruje elektronický riadiaci systém. Tento posledný prvok je „mozog“ operácie, ktorý na základe vopred určených algoritmov vyberá výkon, ktorý má laser použiť na odstránenie nečistôt.
Na druhej strane by sklo malo povlak z oxidu cínu a india, ktorý by fungoval ako laserový štít. Išlo by o akúsi obrannú líniu, ktorá by zabezpečila, že v prípade nesprávneho výpočtu laserové svetlo neprenikne cez sklo, čím by sa predišlo akémukoľvek možnému druhu poškodenia. Táto ochranná patina sa už používa v LED diódach, fotovoltaických článkoch, mobilných telefónoch, televízoroch atď., na zachytenie statickej elektriny a taktiež na zamedzenie elektromagnetického rušenia.
Nie je známe, či je zámerom namontovať aj jeden laser dozadu, aj keď by to dávalo veľký zmysel, pretože spätná kamera je jedným z najviac oceňovaných prvkov pomoci vodičov. V schéme, ktorú Tesla predstavila úradu, je v prednej časti umiestnený dvojitý laser. Takýmto spôsobom by bolo sklo vyčistené aj v jeho najvyššej oblasti, kam sa klasické stierače spravidla nedostanú. Rozlišujú sa aj ďalšie laserové zdroje, umiestnené na podbehoch predných kolies a ešte jeden na stĺpiku B medzi dverami.
Ak by bol tento typ systému skutočne účinný (to teraz zatiaľ nikto nevie), priniesol by konečným zákazníkokm sériu veľmi cenných výhod. Vyhli by sme sa čisteniu a meneniu stieračov, kovovým ramenám, káblom, motorčeku aj nádržke na vodu. Sú to možno drobnosti, no ide o súčiastky s veľkým množstvom opotrebovateľných prvkov, ktoré majú vplyv na spotrebu energie. Tiež by sa znížilo využívanie vody na čistenie, ktorá by sa mohla ušetriť milióny litrov. a to nehovoríme o tom, keď sa naáhodou poškodia alebo sa medzi ne a čelné sklo dostane špinka a začnú škrípať. Dostanú sa lasery do sériovej výroby? Dať si niečo patentovať je jedna vec, no uviesť takýto produkt do skutočnosti je druhá.