„Čo je dobré, musí byť aj krásne.“ Tak znie motto Wilhelma a Karla Maybacha zo začiatku 20. storočia. Otec a syn sú považovaní za nadaných konštruktérov, novátorov v oblasti automobilového luxusu a priekopníkov pokiaľ ide o štýl. Značka Mercedes-Maybach sa naďalej vyvíja s viacerými modelmi – a čoskoro aj elektrickými.

Mercedes-Maybach oslavuje 100. výročie od prvého vyrobeného sériového vozidla.
Zdroj: Mercedes-Maybach

Na veľtrhu IAA Mobility 2021 v Mníchove predstavil Mercedes-Maybach vozidlo Concept EQS, čím zároveň poskytol náhľad na prvý plnoelektrický model, ktorý sa dostane do sériovej výroby v roku 2023. SUV bude založené na modulárnej architektúre pre elektrické vozidlá luxusnej a vyššej triedy značky Mercedes-Benz. Pri príležitosti 100. výročia však teraz Mercedes-Maybach predstavuje špeciálnu Edition 100, mimoriadnu edíciu aktuálnych modelov Triedy S a GLS – v oboch prípadoch limitovaná na 100 kusov. Limitovanú sériu bude možné objednať od štvrtého štvrťroka 2021.

Wilhelm Maybach, narodený v roku 1846, bol blízkym spoločníkom Gottlieba Daimlera a pracoval najskôr pre spoločnosť Daimler-Motoren-Gesellschaft. Medzi mnohými inováciami vyvinul prvý Mercedes, ktorý v roku 1901 dominoval pretekárskemu týždňu v Nice. Tento úspech mu priniesol jeho čestný prívlastok „Roi des Constructeurs“ – kráľ konštruktérov. So svojím najstarším synom Karlom spájali pokrok s formou: chceli vytvoriť „to najlepšie z najlepšieho“. „Vo dne v noci vo mne bdie neutíchajúci impulz: dokonalosť techniky,“ povedal Wilhelm.

Mercedes-Maybach oslavuje 100. výročie od prvého vyrobeného sériového vozidla.
Zdroj: Mercedes-Maybach

Na výstave automobilov v Berlíne v septembri 1921 prezentovala spoločnosť Maybach Motorenbau GmbH svoje prvé sériové vozidlo. Typ W 3 bol pojazdným umeleckým dielom: prvý nemecký sériový automobil s brzdami na všetkých štyroch kolesách, planétovou prevodovkou a interiérom s najkvalitnejšími materiálmi. Publikum bolo nadšené, zrodila sa legenda. Časopis Motor napísal: „Na automobilovom nebi začína svietiť nová hviezda.

V 20. a 30. rokoch minulého storočia sa Maybach stal prejavom charakteru a postavenia v spoločnosti a zároveň stelesnením technického a remeselného umenia – skrátka luxus šitý na mieru. Králi, významné osoby z priemyselného odvetvia a umelci sa odvtedy nechávali voziť v honosných sedanoch a majestátnych limuzínach a po svete cestovali v vkusných vozidlách typu kupé, kabriolet a roadster. Každý model značky Maybach bol jedinečne vybavený. Precíznosť sa stretávala s pôvabom. Indický maharadža si v roku 1928 svoj sedan dokonca nechal vyzdobiť zlatom a rubínmi.

Mercedes-Maybach oslavuje 100. výročie od prvého vyrobeného sériového vozidla.
Zdroj: Mercedes-Maybach

Po smrti Karla Maybacha v roku 1960 prebrala firmu Maybach Motorenbau GmbH spoločnosť Daimler-Benz AG. V roku 2002 sa znovuzrodila samostatná značka Maybach: do začiatku roka 2013 sa po celom svete vyexpedovali superluxusné vozidlá, ako Maybach 57, Maybach 62 či Maybach 62 landaulet. Automobilová dokonalosť sa opäť stala hybnou silou rovnako pre inžinierov, dizajnérov a zákazníkov.

Od roku 2014 je Mercedes-Maybach značkou Mercedes-Benz. Okrem sériových modelov Mercedes-Maybach Triedy S a GLS prináša značka na trh aj model S 600 limuzína či limitované mimoriadne modely, ako S 650 kabriolet alebo G 650 landaulet. Hlavnými trhmi sú Čína, Rusko, Južná Kórea, USA a Nemecko.