Mercedes-Benz 300 TD (W123).

Zaujímavosti Takmer štyridsaťročné kombi Mercedes v dokonalom stave: Oplatí sa za cenu novej triedy C?

Foto: Hyman Ltd.

26.3. 12:47 Svoju povesť si model W123 vydobyl najmä spoľahlivosťou, dnes je jeden zrenovovaný exemplár v ponuke aukčnej spoločnosti.

V rozmedzí rokov 1976 - 1986 vyrábal Mercedes-Benz vozidlo s označením W123. Predchodca historicky prvého Éčka nahradil typ W114 a vynikal v tom, že so sebou priniesol niekoľko karosárskych verzií. Okrem klasického sedanu bol dostupný aj ako natiahnutá limuzína, kombi alebo kupé.

Svoju legendárnu povesť si tento Mercedes vydobyl najmä svojou nekonečnou spoľahlivosťou, vďaka ktorej sa stal obľúbeným okrem iného aj na africkom trhu. W123-ky je ešte dnes stále možno vídať jazdiť po celom svete, no chcieť si zaobstarať pekný kúsok vie vyjsť draho. Ako napríklad v prípade fešáckeho kombi 300 TD v ponuke aukčnej spoločnosti Hyman.

Mercedes W123, predchodca dnešnej triedy E, je ikonou spoľahlivosti.
Mercedes W123, predchodca dnešnej triedy E, je ikonou spoľahlivosti.
Zdroj: Hyman Ltd.

Tento nemecký automobil vznikol začiatkom roka 1983 a pôvodne putoval do americkej Oklahomy. Následne bol predaný do Houstonu v Texase, odkiaľ putoval v roku 2012 do rúk nateraz posledného vlastníka. O tri roky neskôr dostala táto W123-ka odmenu v podobe kompletnej renovácie trvajúcej až do roka 2018. Z renovácie vyšiel tento Mercedes v pastelovej modrej farbe, zvanej China Blue. Žiaľ, musel si ponechať nie veľmi vkusné chrómovo-gumené nárazníky podľa dobovej americkej špecifikácie.

Takmer štyridsaťročné kombi je prakticky v dokonalom stave, pričom to neplatí len pre jeho exteriér. Veľká pozornosť bola pri renovácii venovaná motoru. Pohonná jednotka s označením OM617 bola dostupná výhradne v USA. Pod týmto kódovým označením sa skrýva päťvalcový trojlitrový turbodiesel s výkonom 93 kW (125 k) a krútiacim momentom 250 Nm, ako inak, spriahnutý s automatickou prevodovkou.

Naftový päťvalec s objemom tri litre má maximálny výkon 125 koní.
Naftový päťvalec s objemom tri litre má maximálny výkon 125 koní.
Zdroj: Hyman Ltd.

 Po stránke vybavenia na tom tento Mercedes nebol na danú dobu nebol vôbec zle.  Hmlovky, strešné okno, elektrické okná, tempomat či automatická anténa spolu s AM/FM rádiom v ňom boli už od výroby. Úpravami prešla počas renovácie jednotka klimatizácie, ktorá bola vymenená za modernejšiu, a interiérové čalúnenie. Textil nahradila béžová koža.

Cena tohto krásneho kúska histórie je v prepočte skoro 42 000 eur. K autu je taktiež sada dobových kufrov American Tourister a originálna súprava náradia. Táto zrenovovaná W123-ka úpenlivo čaká na ďalšie jazdenie, spoľahlivo môže fungovať ešte dlhé roky. Navyše ide o investíciu.

Interiéry starších áut značky Mercedes majú nezameniteľné čaro.
Interiéry starších áut značky Mercedes majú nezameniteľné čaro.
Zdroj: Hyman Ltd.

Kúpnou cenou sa síce starý kombík Mercedes-Benz vyrovná novej triede C, no na rozdiel od nej už bude jeho hodnota časom iba stúpať. A nemusí byť pritom nutne pod plachtou v garáži. Zrenovovaný veterán nie je vôbec vybavený tak, že by sa s ním nedalo dennodenne jazdiť. Oplatí sa teda viac než Céčko? Podľa nás áno, čo si myslíte vy?

Video

Diskusia