Na práve prebiehajúcom autosalóbne vo Frankfurte predstavila spoločnosť Renault zaujímavý koncept elektrického autonómneho auta, nazvaný Symbioz. A o akú symbiózu v jeho prípade ide?

Tento koncept je súčasťou vízie spoločnosti, smerujúcej niekom do roku 2030. Podľa Renaultu sa postupne mení úloha áut, ktoré prestávajú byť približovadlami, ale stávajú s súčasťou prepojeného svetla, v ktorom nielen nám umožňujú komunikovať s okolím, ale aj samé komunikujú s okolitou infraštruktúrou, autami a ďalšími súčasťami stále komplexnejšieho internetu vecí. A tomu sa budú musieť prispôsobiť aj automobilový dizajnéri a konštruktéri. Ako - to ukazuje práve koncept Symbioz, elektromobil s dvomi elektromotormi na zadnej náprave.

 
2017 - Renault SYMBIOZ
2017 - Renault SYMBIOZ
 Predmé sedadlá idí otočiť o 180 stupňov, riadiace prvky z palubovky sa môžu do nej schovať.

Jednou z dôležitých vecí bude podľa Renaultu v blízkej budúcnosti vybudovanie inteligentnej rozvodnej siete, ktorá umožní výmenu energie medzi domácnosťou a akumulátormi elektromobilu. Napríklad by bolo možné naprogramovať systém tak, aby v čase energetickej špičky boli akumulátory elektromobilu využívané pre osvetlenie domácnosti, televízory a ďalšie spotrebiče, rovnako by sa domácnosť automaticky prepla na alternatívny zdroj energie - ktorým by bol elektromobil - v prípade výpadku prúdu. Toto riešenie - vzhľadom na priemernú kapacitu automobilovýh batérií - môže vyzerať ako drobnosť, ak sa ich však naraz do rozvodnej siete pripoja desiatky až stovky tisíc, efekt môže byť výrazný.

 
2017 - Renault SYMBIOZ
2017 - Renault SYMBIOZ
 Symbioz je autonómny elektromobil s dvomi motormi na zadnej náprave.

Ďalšou zmenou je to, že s príchodom autonómnych áut klesá úloha šoféra a kabínu bude treba zariadiť tak, aby posádka v prípade jazdy v autonómnom móde mohla bez problému pracovať alebo relaxovať. To značí, že priestor v kabíne sa zväčší tým, že všetky riadiace prvky sa dokážu schovať do vnútra palubovky a predné sedadlá budú otočné, tak aby ste v ňom mohli vytvoriť „ obývačkový" priestor, v ktorom auto samo dokáže určiť počet pasažierov, pripojiť ich k internetu a poskytnúť im personalizované multimediálne zážitky.

To všetko umožňuje práve Symbioz, ktorý nie je len jednorazovým konceptom ale bude sa ďalej testovať ako vzor áut, ktoré by na trh mohli prísť približne o päť až šesť rokov.

Zdroj: martin domček