Tatra dnes vyrába rôznorodé úžitkové stroje, počas histórie však logo tejto spoločnosti niesli aj mnohé osobné automobily. Medzi najzaujímavejšie patrí typ 600 uvedený po 2. svetovej vojne. Počas rokov 1948-1952 vzniklo z tohto sedanu vyše 6 300 exemplárov a valná väčšina je dnes dávno po smrti. Jeden výnimočný kus si momentálne hľadá v Česku svojho nového pána.

V ponuke spoločnosti Mototechna sa objavilo vozidlo, ktorému vďaka jeho aerodynamickému tvaru evokujúcemu lietadlá prischlo označenie Tatraplan. Pochádza z posledného roku výroby šesťstovky. Pôvodne ho jednu dekádu využívali vojaci v Ostrave, neskôr strávil dlhé roky v rukách dvoch súkromníkov. Doterajší vlastník ho podrobil komplexnej renovácii.

Český veterán je zreštaurovaný do svojej pôvodnej podoby.
Český veterán je zreštaurovaný do svojej pôvodnej podoby.
Zdroj: Mototechna

Veterán má na svojom konte 53 537 kilometrov. Napriek blížiacej sa sedemdesiatke pôsobí, akoby len nedávno opustil brány kopřivnickej fabriky. Aj vďaka laku z oficiálneho vzorkovníka a správnemu odtieňu koženého čalúnenia. Žiadne výstrelky sa v tomto prípade nekonali, cieľom bola obnova originálneho vzhľadu.

Táto vzácna zreštaurovaná Tatra má dodnes svoj pôvodný technický preukaz a platné české doklady. Dobre zdokumentovaná história prispieva k jej vysokej cene, majiteľ za ňu požaduje rovné dva milióny českých korún. V prepočte do európskej meny je to necelých 77-tisíc eur. Nie je to málo, hodnota tohto klenotu však bude časom pravdepodobne len stúpať.