Suzuki Motor Corporation začala v júli s výrobou piatich prívesných motorov so zberným zariadením na mikroplasty (DF140BG, DF115BG, DF140B, DF115B, a DF100C). Sú prvými, kto takéto prevedenie prináša v štandarde. Mikroplasty, ktoré sa vo vode ďalej drvia na menšie časti, majú negatívny dopad na životné prostredie a morské ekosystémy. Motory budú dodávané do celého sveta, nevynímajúc hlavné trhy, ktorými sú Európa a Severná Amerika.

Umiestnenie zariadenia na zber mikroplastov.
Zdroj: Suzuki

Suzuki Clean Ocean Project

Inštalácia zariadenia na zber mikroplastov je jedným z troch aktivít projektu Suzuki pre čistenie oceánov. Spoločnosť oznámila vývoj zberného zariadenia ešte v októbri 2020. Následne boli vykonané monitorovacie prieskumy v štrnástich krajinách sveta vrátane Európy, USA a Japonska, vďaka čomu bol mechanizmus vylepšovaný. Inštaláciou prístroja na motor je možné zberať mikroplasty z vodnej hladiny spustením člnu.

Prívesný motor so zariadením na zber mikroplastov (vľavo) a samotné zariadenie (vpravo).
Zdroj: Suzuki

Suzuki Clean Ocean Project má ako druhé za cieľ zníženie plastových obalov. Od októbra 2020 sa spoločnosť vyhla použitiu viac ako 11 ton plastových obalov. Ich cieľom je v roku 2022 naďalej znižovať množstvo obalov z plastu. Tretím bodom projektu je dobrovoľnícka kampaň na upratovanie pláží zamestnancami a partnermi Suzuki, ktorá prebieha od roku 2011. Do marca roku 2022 sa celkovo zúčastnilo viac ako 10 000 ľudí a 53 dodávateľov Suzuki.