Volkswagen Golf štvrtej generácie už v súčasnosti možno právom zaradiť medzi youngtimery, pravdou však je, že na našich cestách jazdí ešte pomerne dosť kúskov tohto kompaktu. Máloktorý však nesie prívlastok R32 a je navyše v takom technickom stave ako kúsok, ktorý nedávno zmenil majiteľa v americkom Marylande.

Volkswagen Golf R32 sa vyznačuje najmä špecifickou pohonnou jednotkou. Všetky štyri kolesá tu prostredníctvom šesťstupňového manuálu poháňa benzínový šesťvalec so zdvihovým objemom 3,2 litra ladený na 177 kW (241 k) a 320 Nm. Kompaktný hatchback so šesťvalcom je sám o sebe úkaz hodný exkluzívnej cenovky, no toto auto ponúka ešte niečo navyše.

Volkswagen Golf R32 štvrtej generácie.
Volkswagen Golf R32 štvrtej generácie.
Zdroj: Sharrett Volkswagen of Hagerstown
Volkswagen Golf R32 štvrtej generácie.
Volkswagen Golf R32 štvrtej generácie.
Zdroj: Sharrett Volkswagen of Hagerstown

Modrý Golf R32 sa predával po prvom majiteľovi, ktorý na ňom od roku 2004 najazdil iba 2 896 kilometrov. Nemožno sa preto diviť finálnej cene vozidla, ktorá sa počas hodinovej aukcie vyšplhala v prepočte približne na 37 000 eur. K vozidlu sú k dispozícii všetky originálne dokumenty či servisná knižka. Pôvodné je dokonca ešte aj čelné sklo.

Z pohľadu zberateľa či naslovovzatého fajnšmekra môže byť pri tejto R32-jke problémom fakt, že predný nárazník nie je pôvodný, ale pochádza z Cupry. Originál nenájdete ani vzadu, tam si totiž majiteľ zvolil nárazník, ktorý siaha nižšie k zemi. Naopak, interiér poteší oko každého znalca, je totiž v podstate v bezchybnom stave a majiteľom na ňom nerobil v podstate žiadne zmeny. Čo hovoríte, je 37 000 eur za takýto GOlf veľa, alebo ide o rozumnú sumu, ktorá sa časom môže i navýšiť?