Patent Tesly ukazuje, kam by sa mohol uberať vývoj stieračov.

Zaujímavosti Stierače, ako ich poznáme, sa možno zmenia: Revolučný patent ukazuje ich zvláštnu budúcnosť

Foto: Tesla

19.9. 13:17 Rýchly vývoj v automobilovom svete sa čoraz viac dotýka i bežných drobností, ktoré zostávajú desaťročia nepovšimnuté. Teraz chce Tesla kompletne zmeniť fungovanie stieračov.

Stierače sa za posledné dekády menili len minimálne. O odstraňovanie vody či nečistôt z čelného skla sa spravidla stará dvojica stieračov, len vo výnimočných prípadoch výrobcovia siahli po inom riešení. Najväčšou inováciou za ostatné roky v podstate bolo len masové rozšírenie dažďového senzora, ktorý ich činnosť reguluje automaticky.

Patent Tesly ukazuje, kam by sa mohol uberať vývoj stieračov.
Patent Tesly ukazuje, kam by sa mohol uberať vývoj stieračov.
Zdroj: Tesla


Tesla si teraz podala patent, v ktorom opisuje stierač budúcnosti. Má len jednu gumenú plochu a dokáže vyčistiť takmer 100 % povrchu čelného skla. Pohybuje sa po ňom horizontálne a využíva na to lineárny pohon založený na princípe vodiacej koľajnice a elektromagnetického pohyblivého “bežca”, v ktorom je stierač zakotvený. Vodiaca koľajnica by pritom mala byť obložená permanentnými magnetmi.

Tesla vo svojom patente hovorí o tom, že dnes bežné riešenia sú zastaralé, ich ložiská podliehajú korózii a nie sú ani zvlášť energeticky efektívne. Navrhovaný stierač by mal byť energeticky úspornejší a trvanlivejší, najmä v krajinách, ktoré často sužuje extrémne počasie. V súvislosti s novinkou sa však vynárajú aj viaceré pochybnosti.

Anketa
Privítali by ste takýto stierač na svojom aute?
  • 26%
  • 23%
  • 51%

Bude jeden stierač cestujúci zo strany na stranu natoľko rýchly, aby dokázal udržať okno priehľadné aj pri silných prietržiach mračien? Nebude mať nižšiu životnosť z toho dôvodu, že nebude krytý kapotou? Nebude tým náhodou zároveň zvyšovať odpor vzduchu a tým negatívne vplývať na efektivitu elektrického pohonu? Odpovede na tieto otázky dostaneme až v prípade, že sa zaujímavý nápad dostane do reality. Chceli by ste takýto stierač mať na svojom aute?

Video

Diskusia