Volkswagenu zakázali reklamu na e-Golf. Tá totiž údajne ponižuje ženy.
Denis Milo
Denis Milo

Zaujímavosti Už ste ju videli? Zakázaná reklama VW údajne ponižuje ženy: Čo si o nej myslíte vy?

Foto: Volkswagen

3.9. 10:30 Reklama od Volkswagenu na elektrický Golf údajne ponižuje ženy. Na televíznych obrazovkách sa tak nezobrazí.

Automobilka Volkswagen už v minulosti bojovala s úradmi pri množstve svojich reklamných spotov, ktoré sa nakoniec na obrazovky televízií nedostali. Keď sa pozrieme na staré reklamy od VW, naozaj v niektorých prípadoch išlo o prehnané spoty. Dobrým príkladom je stará reklama na model Polo, v ktorom sa terorista snaží odpáliť bombu v tomto aute pri kaviarni. Výbuch však zasiahne len interiér vozidla a von sa nedostane.

Trochu menej prehnaný je spot propagujúci Amarok, kde auto prekonáva všetky prekážky, kľučkuje medzi padajúcimi balvanmi, predbieha kamióny po nespevnenej krajnici a podobne. Úradom na tomto reklamnom spote vadilo, že nabáda vodičov k nebezpečnej jazde. 

V niektorých prípadoch boli zákazy zrozumiteľné, no pri reklame na e-Golf je situácia mierne iná. Tento krát nejde o nabádanie vodičov k agresívnej jazde či terorizmu. Problém je úplne inde. Britským úradom pre kontrolu reklamy (ASA) vadí stereotypné zobrazenie ženy, ktoré je podľa nich ponižujúce. Muži sú totiž v tejto reklame vyobrazení pri dobrodružstvách ako hrdinovia, ktorí prekonávajú všetky prekážky. Je tu aj športovec, ktorý ide za svojim snom aj napriek hendikepu v podobe protézy na nohe.

Žena je však v každej scén vyobrazená „len“ ako starostlivá matka, čo pôsobí veľmi stereotypne. Na jednom zábere pripravuje raňajky, na druhom sedí v parku na lavičke pri kočíku a číta si knihu. To je práve dôvod, prečo bola táto reklama zakázaná a v TV sa neobjaví aj napriek odvolaniu Volkswagenu, ktoré však nič nezmenilo.

Pozrite si reklamný spot sami, čoo si o ňom myslíte vy?

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia