ikona

Zaujímavosti 30-ročná špeciálna Lada ohromuje cenou v USA

Foto: Craigslist.org

10.2. 2017 13:42 Vozidlo, ktoré vychádza z modelu Lada 2105 prekvapivo nevzniklo pod krídlami AvtoVAZ. Toto pretekárske auto zo sovietskej éry je v USA absolútnou raritou, majiteľ si za neho pýta desaťtisíce.

Lada 2105 schádzala z výrobných liniek AvtoVAZ celých tridsať rokov. S jej výrobou sa začalo v roku 1980, ukončená bola až v decembri 2010. Za ten čas si našla množstvo fanúšikov i odporcov. Sedan sa veľkej obľube tešil napríklad v Litve, kde dokonca istý čas vznikala aj unikátna verzia VFTS.

Automobil vznikal v Maďarsku, teraz sa predáva na Floride
Automobil vznikal v Maďarsku, teraz sa predáva na Floride
Zdroj: Craigslist.org

Jeden z najúspešnejších litovských pretekárov, Stasys Brundza, založil v sedemdesiatych rokoch minulého storočia spoločnosť, ktorá sa špecializovala na úpravu legendárnych sovietskych vozidiel. Pod krídlami tejto firmy vznikla Lada VFTS. Špeciál v roku 1982 dokonca získal homologizáciu organizácie FIA.

Práve takéto vyhotovenie sa teraz predáva v USA. Ponuka na rely špeciál sa pred ôsmimi dňami objavila na portáli Craigslist.org, majiteľ si ju cení približne na 37 500 eur. Na prvý pohľad sa môže zdať, že za automobil vyrobený v roku 1987 si pýta príliš veľa. Zoznam úprav vás však presvedčí o opaku, ide totiž o kompletne zreštaurované monštrum.

Lada VFTS po expertnej renovácii
Lada VFTS po expertnej renovácii
Zdroj: Craigslist.org

Vozidlo je vybavené odľahčenou karosériou, agregátom so zdvihovým objemom zvýšeným na 2,0 litra a karburátormi Weber či nerezovým pretekárskym výfukovým potrubím. Okrem toho disponuje novou prevodovkou, špeciálnymi tlmičmi, ochrannou klietkou v kabíne, dokonca aj oknami z plexiskla. Čerešničkou na torte sú ľahučké magnéziové disky kolies, WRC sedadlá či pretekárske brzdy.

Pod rozsiahle zásahy sa podľa nápisov na aute podpísala maďarská firma Bodnár Motor, ktorá sa na úpravu starých modelov Lada špecializuje. Aktuálny majiteľ o aute tvrdí, že je jediným exemplárom špecifikácie VFTS v USA. Ak vás o adekvátnosti jeho cenovky nespresvedčí ani tento fakt, odporúčame vám pozrieť si video, kde “staručká” Lada predvádza svoj ostrý zvuk.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia