Parkovacia brzda ostala mechanická
Denis Milo
Denis Milo

Zaujímavosti Smrť klasickej ručnej brzdy sa blíži. Väčšina nových automobilov je už vybavená elektronickou

Foto: autor

7.10. 9:00 Počet automobilov s mechanickou ručnou brzdou neustále klesá, vo veľkom množstve ju nahrádza elektronický systém.

Starú dobrú ručnú brzdu v nových automobiloch len tak ľahko nenájdeme. Na radosť zo šmýkania na klzkom či zasneženom parkovisku s vozidlami s predným náhonom tak môžeme čoskoro zabudnúť. V minulom roku totiž uskutočnila spoločnosť Car Gurus prieskum, ktorý mal zistiť, koľko nových automobilov je vybavených starou klasickou ručnou brzdou a koľko tou elektrickou. Po vyhodnotení prieskumu prišla spoločnosť na zaujímavý fakt, a teda to, že len 30% nových automobilov je vybavených klasickou ručnou brzdou.

Takéto tlačidlá je možné vidieť v nových autách čoraz častejšie.
Takéto tlačidlá je možné vidieť v nových autách čoraz častejšie.
Zdroj: Ladislav Malák

To znamená, že viac ako dve tretiny nových automobilov nie je možné dostať s klasickou ručnou brzdou. Napríklad automobily značky Dacia ponúkajú túto brzdu bežne vo všetkých svojich vozidlách. Pri značkách ako Mercedes, BMW, Lexus, Land Rover či Jaguar je však problém mechanickú ručnú brzdu nájsť, pretože svoje modely ponúkajú výlučne s tou elektronickou.

Bohužiaľ, vyzerá to tak, že postupom času sa bude počet nových automobilov vybavených ručnou brzdou čoraz viac znižovať. Elektronická parkovacia brzda je v dnešných automobiloch akýmsi štandardom, ktorý chcú výrobcovia automobilov preniesť do všetkých svojich modelov.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia