ikona

Zaujímavosti Slováci mu dajú zabrať: Smetiarske auto zblízka

Foto: Filip Kadlečík

17.7. 8:45 Smetiarske autá sa po našich uliciach pohybujú veľmi často, bežne im však venujeme minimálnu pozornosť. Zapozerali ste sa na ne už niekedy aj detailnejšie? Zaslúžia si to, najmä na Slovensku majú tvrdý chlebíček.

Nakladanie s odpadmi väčšinou obyvatelia riešia len do toho štádia, kým ich hodia do príslušnej smetnej nádoby. Potom už “nejako” sami zmiznú a kým tento systém funguje, netreba im venovať ďalšiu pozornosť. Dôležitým prvkom v reťazci spracovania rôznych druhov odpadov sú smetiarske vozidlá. Sú všadeprítomné, no často ich prehliadame. Čo pri nich stojí za pozornosť?

Zdroj: Filip Kadlečík
Zdroj: Auto Bild

Ako sme aj čakali, nákladný automobil výrobu neopúšťa rovno pripravený na prevoz odpadu. V našom prípade sa vozidlo spájalo z dvoch hlavných prvkov. Základom bol Mercdedes-Benz Arocs 2532 L 6x2 4500, ktorý dostal rotačnú nadstavbu Faun Rotopress. Táto dvojica bola spojená v lučeneckej firme Redox, ktorá u nás zastrešuje nielen montáž, ale i servis.

Na prvý pohľad sa musí zdať, že oceľové steny nadstavby musia odolať každému tlaku, slovenská klientela im však údajne dáva poriadne zabrať. V západnej Európe sú vraj občania omnoho disciplinovanejší a k separácii odpadu pristupujú zodpovedne. U nás môžete v smetných košoch nájsť napríklad i veľké kusy betónu, kovu či iného stavebného materiálu.


Spoznajte smetiarske auto do detailu vo veľkej galérii


Extrémny odpad má neblahý vplyv na lisovacie dosky a ich dráhy, veľmi sa ničia aj piesty hydrauliky. Zástupcovia firmy Redox nás prekvapili tým, že takto zničené autá sa niekedy musia servisovať aj v cene 30 000 eur len po pár rokoch služby, čo vôbec nie je zanedbateľná čiastka. Čoraz viac samospráv preto siaha po možnosti stabilizácie servisných nákladov od Redoxu, kedy sú takéto havarijné stavy vylúčené.

Vďaka našej návšteve lučeneckej firmy sme vám už priniesli video spoza volantu smetiarskeho vozidla. Teraz sme sa na neho ešte pozreli objektívom fotoaparátu. Stále nás neprestáva nás prekvapovať, aká komfortná je kabína Arocsu. Všetky detaily spoznáte vo veľkej galérii.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD, Filip Kadlečík

Video

Diskusia