Niva sa vďaka svojej obľúbenosti teší i záujmu tunerov. Rokmi už zo základnej verzie vzniklo množstvo šokujúcich automobilov.

Zaujímavosti Lada Niva: 15 šialených úprav ruskej legendy

Foto: Auto Bild

16.1. 6:45 Lada 4x4, v minulosti známa ako Niva, je dnes už relatívne lacným off-roadom, ktorý na cenu láka najmä ako jazdený automobil. Okrem záujemcov hľadajúcich dostupný teréniak ruské auto často zaujíma aj tunerov. Vybrali sme to najzaujímavejšie z ich prác.

V minulosti ho všetci poznali pod označením Niva, dnes už nesie modernizované a zjednodušené meno Lada 4x4. Ruský kompaktný off-road s interným označením VAZ-2121 z výrobných liniek schádza už viac než štyri desaťročia a za ten čas si stihol vybudovať slušné renomé.

Tuningový prehľad otvára off-road zahalený do matného zeleného laku. Decentnú úpravu dopĺňajú off-roadové kolesá s výraznou vzorkou a vysokým profilom, pôvodné nie sú ani tmavé fólie na sklách. Takto vyzerá Niva celkom štýlovo.
Tuningový prehľad otvára off-road zahalený do matného zeleného laku. Decentnú úpravu dopĺňajú off-roadové kolesá s výraznou vzorkou a vysokým profilom, pôvodné nie sú ani tmavé fólie na sklách. Takto vyzerá Niva celkom štýlovo.
Zdroj: Pinterest.com

Pravdepodobne najikonickejšie auto Ruska si fanúšikov získalo najmä vďaka jednoduchej konštrukcii a priechodnosti terénom. V jeho výbave nechýbala redukcia či medzinápravový diferenciál, relatívne nízka hmotnosť zasa odjakživa prispievala k dobrým jazdným vlastnostiam mimo spevnených ciest.

Pri produkte firmy AvtoVAZ išlo klientom okrem spomínaných vlastností vždy i o cenovku. Lada bola v tomto smere konkurencieschopná a rokmi overené (ale i zastaralé) auto sa ponúkalo za čoraz lepšie peniaze. Problémom nie je kúpiť ani lacnú jazdenku v relatívne dobrom stave. Práve na ne sa čoraz častejšie vrhajú rôzni úpravcovia.


Najlepšie tuningové kúsky Lady Niva nájdete vo veľkej galérii


Záujem o tuning dosiahol svoj vrchol už dávno, aj dnes sa však motoristickí nadšenci s radosťou pozrú na pekne upravený automobil. V prípade Lady Niva možno natrafiť na tuningovú všehochuť - s automobilom sa často hrali menej skúsení jednotlivci, ale i skúsenejšie firmy či samotná továreň. V galérii sme pre vás pripravili top 15 takýchto áut, ktoré nás za ostatný čas zaujali.

Viaceré z úprav sa mnohým ľuďom môžu zdať ako extrémne gýčové, iné však zasa pôsobia vyvážene a je na nich vidieť, že sa myslelo najmä na zlepšenie vlastností automobilu. Ktorá z nich je podľa vás najlepšia a najhoršia?  Dajte nám vedieť v diskusii.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia