ikona

Zaujímavosti McLaren Senna: Šialený príplatok za 350 000 eur

Foto: McLaren

3.5. 16:00 O cenovkách a výdavkoch, ktoré lietajú vo finančnom svete, si my, normálni ľudia, často ani nevieme spraviť predstavu. Suma potrebná na kúpu McLarenu Senna je vynikajúcim príkladom. A to sa ešte dá poriadne nafúknuť.

McLaren Senna patrí medzi to najlepšie, čo nám ostatné automobilové roky priniesli. Britské kupé síce zdieľa základ s modelom 720S, má však výrazne vylepšenú aerodynamiku, ale nižšiu hmotnosť, odlišný podvozok a vyšší výkon. Benzínový štvorliter dokáže z ôsmich valcov vytlačiť 588 kW (800 k) a 800 Nm. Stovku vďaka tomu pokorí v priebehu 2,5 sekundy, zrýchľovanie mu pritom chutí aj nad hranicou 300 km/h.

McLaren pokrstil svoju novinku po Ayrtonovi Sennovi
McLaren pokrstil svoju novinku po Ayrtonovi Sennovi
Zdroj: McLaren

Britský výrobca ohlásil, že vyrobí 500 kusov novinky, všetky už pritom boli rozchytané vopred a to za cenu štartujúcu na úrovni 922 250 eur. Jeden jediný kus, ktorý sa nepredal vopred, McLaren pustil do dražby a tam za neho dostal až 2,28 milióna eur. Všetky tieto peniaze potom venoval nadácii Ayrtona Sennu. Je jasné, že kúpa tohto vozidla nie je lacným špásom. O tom, koľko tu stoja príplatky, sa však nám, bežným ľuďom, ani nesníva.

Medzi lacnejšie príplatky patrí napríklad špeciálny MSO Push-to-drink systém, vďaka ktorému si vodič svoju helmu napojí priamo na zdroj vody vo vozidle a môže nerušene piť počas plného nasadenia. A účet? 5 280 eur ku základnej cene vozidla. Chceli by ste telemetriu s trojicou kamieru? Nech sa páči, 2 830 eur. Želáte si kľúčik čiastočne z karbónu? 2 000 eur.


Pozrite si superdrahý McLaren do detailu v galérii


Predmetom príplatkov je aj gigantické zadné krídlo. Za 6 000 môže byť lakované zospodu a pribudne na ňom podpis legendárneho Sennu. Dve logá “Senna” po stranách spojlera stoja tiež poriadnu pálku - 4 000 eur. Rovnaké logá na opierke hlavy? Ďalšie štyri tisícky.

Pri navrhovaní interiéru hrala prvé husle nízka hmotnosť
Pri navrhovaní interiéru hrala prvé husle nízka hmotnosť
Zdroj: McLaren

Extra doplácanie tu nemá hraníc, za doplnky by ste si mohli kúpiť aj ďalší, no o niečo menej exkluzívny, superšport. Napríklad špeciálny lak “Amethyst Black” či “Solar Yellow” tu stojí 7 720 eur. Z inej galaxie je náte “Liquid Chrome Silver”, ktorý má vzhľad lešteného chrómu. Ten stojí astronomických 87 000 eur!

Ak sa váš účet ešte nevyčerpal ani po príplatku v cene luxusného sedanu, máte ešte jednu možnosť, ako mu zasadiť poriadnu ranu. Za rovných 350 000 eur môže byť vaše vozidlo odené kompletne do nezahaleného karbónu. Takáto práca údajne trvá asi 1 000 hodín, počas ktorých vám 67 dielcov karosérie dokonca na želanie jemne zafarbia, aby na svetle vrhali želané odlesky. Šialené príplatky však nemusia byť nelogické. Už teraz je vidieť, že Senna je dobrou investíciou. Dnes sa kúsky z druhej ruky predávajú za najmenej 1,2 milióna eur.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia