Ilustračná snímka

Zaujímavosti Šialená pokuta: Prekročil rýchlosť, platí 120 000 €

Foto: Mercedes-Benz

8.7. 13:30 Vo Fínsku musia mať hokejistov radi. Sú úspešní na športových fórach a ešte aj z času na čas výdatne dotujú štát.

Na Slovensku sa státisícovej pokuty za prekročenie rýchlosti báť nemusíte, v zahraničí však často platia iné pravidlá. Fínsko patrí medzi krajiny, ktorá výšku finančného trestu vymeriava individuálne, na základe príjmu daného hriešnika. Ak ste napríklad úspešný hokejista, mali by ste si svoje tempo obozretne strážiť. 

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Mercedes-Benz

Fínsky server Ilta-Sanomat pred pár dňami informoval o gigantickej pokute pre tamojšieho hokejistu Rasmusa Ristolainena, ktorý pôsobí v NHL v tíme Buffalo Sabres. Aktuálne mu v zámorí plynie šesťročný kontrakt na približne 29 miliónov eur. Astronomický príjem je síce príjemný, nie však v jeho domovine a obzvlášť v prípade, že prekročí rýchlosť.

V hokejistovom rodnom meste Turku sa Ristolainen na svojom Mercedese-Benz G 500 premával rýchlosťou 81 km/h na úseku, kde je povolené maximálne tempo 40 km/h. Za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti mu bola vypočítaná pokuta vo výške 120 000 eur, môže sa však proti nej ešte odvolať. Podľa viacerých zdrojov ide o najvyšší finančný trest za prekročenie rýchlosti, ktorý bol kedy vo Fínsku udelený.


Pozrite si bizarné úlovky policajných radarov


Dôvodom neuveriteľne vysokej penalizácie je súhra niekoľkých faktorov. Vo Fínsku sa pokuty vypočítavajú na základe denného príjmu, ktorým hriešnik disponuje. Vo všeobecnosti musí bežne zaplatiť polovicu z denného finančného obnosu. Rýchlo jazdiacemu hokejistovi štátne orgány vymerali trest vo výške 40-tich priemerných denných príjmov, čo v jeho prípade znamenalo pokutu v šesťciferných číslach. 

Za 120-tisíc si mohol kúpiť ďalší off-roadový Mercedes, teraz ich však bude pravdepodobne musieť odovzdať štátu. V niektorých krajinách sa jednoducho rýchlosť prekračovať neoplatí. Vedeli by o tom hovoriť aj ďalší fínski hokejisti, Barkov, Selänne či Komarov už dokopy rovnakým spôsobom štát zasponzorovali čiastkou 121 000 eur. Ristolainen ich takmer tromfol na jeden pokus. Vo Fínsku musia mať hokejistov naozaj radi, okrem medailí z majstrovstiev štátu z času na čas prinášajú aj extra finančné injekcie.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia