S týmto problémom sa nestretávame iba u nás, ale kdekoľvek na svete. Zle synchronizovaná svetelná signalizácia a nedostatočne dlhé intervaly zelenej sú nepríjemným neduhom. Zbytočné čakanie na križovatkách však nie je v súlade s environmentálnym úsilím spoločnosti. Preto Kate Brant, vedúca oddelenia trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti Google, oznámila, že spoločnosť pracuje na projekte využívania umelej inteligencie (AI) na zabezpečenie efektívnejších semaforov.

Keď vozidlo stojí na križovatke, zbytočne plytvá palivom a zvyšuje znečistenie na konkrétnom mieste. AI od spoločnosti Google bude sledovať a merať stav premávky na križovatkách a vypočíta na nich ideálne intervaly červeného a zeleného svetla. Jedna z výskumných skupín spoločnosti už zhromaždila dostatok informácií na trénovanie a optimalizáciu modelu a je schopná tieto intervaly presne vypočítať. Pilotný projekt sa v súčasnosti realizuje na štyroch miestach v Izraeli, v spolupráci s mestami Haifa a Bersheva, ako aj s izraelskou cestnou spoločnosťou.

Doterajšie výsledky naznačujú, že doba čakania na križovatkách sa skrátila o 10 až 20 percent. Google nezverejnil údaje o priemernom počte vozidiel, ktoré týmito križovatkami prejdú každý deň, sú poriadne vyťažené. Očakáva sa, že nový pilotný projekt sa čoskoro dostane do Rio de Janeiro a Google rokuje s niekoľkými ďalšími mestami po celom svete. Napriek tomu, že globálna implementácia takéhoto riešenia bude ešte trvať nejaký ten rok, môžeme slobodne prehlásiť, že ide o ďalší krok k úplne inteligentným mestám - cieľ, o ktorý sa IT priemysel snaží už roky.