Stephan Neugebauer sa vyjadril o elektromobiloch jednoznačne.

Zaujímavosti Šéf BMW to povedal úplne na rovinu: Prečo sú Bavori ešte s elektromobilmi opatrní?

Foto: info Institute / Youtube

1.11. 12:00 Nikto si nekúpi elektrické auto, pokiaľ ho nebude mať kde nabíjať. Hlavnú úlohu v tomto segmente musia spraviť dotácie členských štátov Európskej únie.

Podľa riaditeľa globálnej výskumnej spolupráce BWM Stephana Neugebauera je vývoj elektrických vozidiel veľkým úspechom. Bohužiaľ, pokiaľ členské štáty Európskej únie nebudú budovať potrebnú infraštruktúru na ich nabíjanie, nemajú potenciál. Okrem toho sú podľa neho tieto vozidla veľmi drahé a majú malý dojazd.

BMW i3
BMW i3
Zdroj: BMW

Jeho vyjadrenie k tejto problematike znelo: „Nikto si nekúpi elektrické auto, ak ho nemôžete nabíjať v blízkosti svojej práce alebo domova. Preto musíme pokračovať v partnerstve s Európskou úniou a nezameriavať sa len na vývoj samotných vozidiel, ale aj na spoluprácu s energetickými spoločnosti a obcami.“

Podľa Neugebauera je totiž potrebné vytvoriť dostatočnú sieť nabíjacích staníc, ktorá je bez obcí a ich návrhov územných plánov nemožná, pokiaľ na to nevytvoria priestor. Zároveň by sa okrem zvýšenia množstva nabíjacích staníc malo pracovať aj na rýchlonabíjačkách, čo si opäť vyžaduje spoluprácu s energetickými spoločnosťami. Pokiaľ nedôjde k týmto spoluprácam a vytvoreniu dostatočnej infraštruktúry, budú elektrické autá odsúdené na neúspech.

Neugebauer tiež verí, že elektrický automobil dokáže dobyť trh iba vtedy, pokiaľ bude nabíjanie rovnako jednoduché, ako nabíjanie mobilného telefónu. V opačnom prípade sa nám podľa jeho slov nepodarí dosiahnuť cieľ Európskej únie, ktorým je, že od roku 2050 nebudeme závislí na fosílnych palivách a Európa sa tak stane uhlíkovo neutrálna. 

Diskusia  ()

Video

Diskusia