Na dezinfekčné prostriedky na ruky sme si zvykli, pomáhajú znížiť riziko vzniku COVID-19 a iných infekčných chorôb. Mnoho z nás si uľahčuje nosenie práve tohto pomocníka tým, že si ho nechá v aute - v kastlíku, vo dverách alebo v držiaku na nápoje. Aby bol vždy po ruke.

Internetom sa však nedávno začala šíriť informácia, že dezinfekcia rúk môže v rozpálenom aute explodovať. Je to ale vec, ktorej sa treba obávať? Tento scenár je podľa odborníkov veľmi, veľmi nepravdepodobný.

Je dezinfekcia v rozpálenom aute nebezpečná?
Zdroj: Freepik

Čistiace prostriedky na ruky v drvivej väčšine prípadov obsahujú etylalkohol, ktorý sa môže už pri izbovej teplote odpariť na zápalnú paru a považujeme ho teda za horľavú kvapalinu. V malej fľaštičke sa však nie je dostatok objemu na vytvorenie skutočnej zápalnej zmesi.

Je síce pravda, že prostriedok pri vyparovaní môže vytvárať vznetlivú paru, no stále bude treba na explóziu zdroj vznietenia. Podľa Jacka Caravanosa, profesora NYU College of Global Public Health v New Yorku, by ste museli umiestniť tesne nad hladinu gélu zápalku a vtedy by sa zapálil plameň.

Najnižšia teplota, pri ktorej sa dezinfekcia na báze alkoholu zapáli úplne sama, je 362 °C. Uznajte, že tento scenár je dosť nepravdepodobný, skôr by sa zrejme vznietili iné časti vozidla a až potom nejaká dezinfekcia.