Rolls-Royce Cullinan (1:8).

Zaujímavosti Rolls-Royce sa pýši zmenšeným modelom svojho SUV: Cullinan v mierke 1:8 šokuje úrovňou detailov

Foto: Rolls-Royce

22.5. 9:25 Výroba malej repliky zaberie viac než polovicu času potrebného na montáž reálneho automobilu. Má funkčné svetlá, ručne lakovanú a leštenú karosériu i interiér vyhotovený do najmenších podrobností.

Autíčka patria medi obľúbené hračky mnohých chlapcov i dievčat. No nejde o výhradne detskú záležitosť, viaceré výrobky tohto typu sú primárne určené pre dospelých zberateľov. Pri nich hrá dôležitú rolu presnosť spracovania. V tomto smere na svojich vozidlách exceluje Rolls-Royce a britský výrobca sa rozhodol svoje skúsenosti preniesť aj do mikrosveta.

Prestížna automobilka sa aktuálne pýši zmenšeným modelom svojho SUV, ktoré tvorí v ostatnom čase ťahúňa predajov. Cullinan postavila v mierke 1:8. V tejto kategórii teda patrí k najväčším produktom, no jeho rozmery nie sú vôbec to najzaujímavejšie. V prvom rade šokuje úrovňou detailov. V tlačovej správe preto firma používa výraz replika, ktorý je v tomto prípade podľa nás celkom oprávnený.

Rolls-Royce kopíruje skutočné auto do najmenších podrobností, disponuje funkčnými LED svetlami či podsvietenými prahovými lištami. Karosériu pokrýva lak z klasickej palety značky. Na výber je teda 40-tisíc farieb plus špeciálne odtiene namiešanú na objednávku, pričom široké možnosti výberu majú zákazníci aj v prípade interiéru. Vrátane prešívania čalúnenia, dekoratívnych obkladov či výšiviek na hlavových opierkach. Nezabudlo sa ani na priestor pod kapotou, kde je presná interpretácia 6,75-litrového dvanásťvalca s dvomi turbodúchadlami.

Cullinan v mierke 1:8 môže mať vyhotovenie kopírujúce existujúce SUV alebo byť vyrobený na základe nového návrhu. Proces jeho zostavenia nie je vôbec jednoduchý. Goodwood udáva, že model pozostáva z vyše 1 000 samostatných dielikov a jeho ručné skompletizovanie zaberie približne 450 hodín. To je viac než polovica času potrebného na montáž reálneho automobilu. Zmenšená replika luxusného auta prichádza v meter dlhej presklenej schránke, ktorú možno využiť na jej prezentáciu. Cenu výnimočného boxu s jeho obsahom sme sa nedozvedeli.

Video

Diskusia