ikona

Zaujímavosti Raritný Volkswagen XL1 v dražbe: Cena prekvapí

Foto: Silverstone Auctions

3.1. 14:00 Volkswagen XL1 bol demonštráciu pokroku. V pozícii šéfa koncernu si ho vysníval ešte Ferdinand Piëch. Auto, ktoré malo jazdiť so spotrebou 0,9 l/100 km vzniklo v limitovanej edícii. Teraz je jedno z nich na predaj.

Volkswagen XL1 bol experimentálnou pýchou nemeckého koncernu - auto, ktoré dokáže jazdiť so spotrebou 0,9 l/100 km si svojho času z pozície šéfa celého VW vysníval ešte Ferdinand Piëch. O nevídanú efektivitu sa mala zaručiť netradičná diesel-elektrická kombinácia pohonného ústrojenstva.

Volkswagen XL1 nemá len obdivuhodnú techniku, nezameniteľný je aj jeho imidž
Volkswagen XL1 nemá len obdivuhodnú techniku, nezameniteľný je aj jeho imidž
Zdroj: Silverstone Auctions

Srdcom 886-kilogramového automobilu je naftový dvojvalec TDI ladený na 35 kW (47 k) spojený s elektromotorom disponujúcim výkonom 20 kW (27 k). Relatívne slabé parametre tu stačia na zrýchlenie na stovku v priebehu 12,7 sekundy, rýchlosť tu však nikdy nebola cieľom.

Volkswagen XL1 stavil okrem úspornej jazdy aj na exkluzivitu - Wolfsburg celkovo vyrobil len 250 kusov plug-in hybridu schopného prejsť 50 km v bezemisnom režime. Extrémne raritné auto je teraz na predaj a svojou cenovkou prekvapuje - aukčný dom Silverstone Auctions totiž očakáva, že exemplár s nájazdom 502 kilometrov sa predá približne za 85 až 100 000 eur.

Hodnota nemeckého kupé teda zatiaľ nerastie, práve naopak, ako nové sa pred niekoľkými rokmi predávalo od 111 000 eur. Kombinácia futuristického vzhľadu, high-tech pohonu a ľahkej stavby zatiaľ, zdá sa, zberateľov neláka. Tým pádom však môže ísť o o to lepšiu investíciu - vozidlá tohto druhu zvyknú rokmi na cene len stúpať.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia