Nebyť pandémie koronavírusu, pred pár týždňami by svoje brány otvoril parížsky autosalón. Ten má dlhoročnú históriu. Na dôležité premiéry ho využívali najmä domáci výrobcovia, napríklad v júni 1990 tam debutoval Renault Clio. Aktuálne má teda už 30 rokov. Počas nich sa prepracoval nielen na pozíciu bestselleru v rámci svojej značky, ale na nejaký čas i z hľadiska dopytu v rámci Európy.

Predajným rebríčkom na starom kontinente dlhé roky kraľoval Volkswagen Golf. Vo februári tohto roka však o pozíciu jednotky prišiel a dočasne ho vystriedal práve malý Francúz. Aktuálne sa vyrába v piatej generácii uvedenej vlani, ktorú sme mali v redakcii možnosť pôvodne otestovať s naftovým motorom. Následne sme si vyskúšali aj benzínový variant.

Clio sa rokmi výrazne menilo z hľadiska dizajnu i techniky.
Clio sa rokmi výrazne menilo z hľadiska dizajnu i techniky.
Zdroj: Renault

Počas troch dekád vznikol tento Renault vo vyše 15 miliónoch kusov. Zároveň prešiel evolúciou v mnohých smeroch a dostal niekoľko zaujímavých vyhotovení, vrátane špeciálu s motorom uprostred. Pri príležitosti jubilea modelu Clio sme sa pozreli na jeho históriu. Aký je príbeh automobilu, ktorý dokázal z európskeho trónu zosadiť dlho neohrozený Golf? To sa dočítate na nasledujúcich stránkach.