Najekologickejšie auto sveta

Druhý vývojový krok modelu RX nastal v roku 2005, kedy už na plné obrátky bežala výroba druhej generácie. Do portfólia totiž pribudol model 400h: ako už názov napovedá, ide o prvý prémiový model, ktorý priniesol kombináciu SUV a hybridného pohonu. Hybrid Synergy Drive japonská automobilka označovala za pohon zajtrajška.

Lexus RX druhej generácie (XU30) 2003 - 2009
Zdroj: Lexus RX

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Architektúra pohonu je veľmi podobná hybridnému koncernovému bratovi: Toyote Prius. No oproti malému Priusu dostal luxusný Lexus do vienka o čosi sofistikovanejšiu a komplexnejšiu technológiu. 3,3-litrový šesťvalec do V spolupracuje s dvoma elektromotormi: jeden pre každú nápravu. Úlohu automatickej prevodovky preberá úplne nový typ technicky prepracovaného planétového prevodu.

Toto spojenie vyústilo do výkonu 272 koní a neuveriteľného krútiaceho momentu 750 Newtonmetrov. „Šprintuje ako športovec, šetrí ako diesel“ potvrdzuje nemecký AutoBild v dobovej recenzii: zrýchlenie z 0 na 100 km/h na úrovni 7,6 s a spotreba hlboko pod desať litrov hovoria samé za seba. „Vozidlo s najlepšími hodnotami emisií zo všetkých áut na svete,“ chválil sa Lexus sebavedomo.