Ameriku nebolo ťažké očariť. Spoločnosť Twentieth Century Motor Car Corporation predstavila vo svojej kancelárii veľmi originálne vozidlo. Podnikateľka Geraldine Elizabeth Carmichael oznamuje, že Dale váži iba 500 kilogramov, bude stáť menej ako 2 000 dolárov a jeho spotreba bude len 3,0 l/100 km.

Plochý dvojvalec s výkonom 40 koní je zabalený v karosérii z nového materiálu zvaného Rigidex, ktorý má byť 9-krát pevnejší ako oceľ. Carmichael potvrdzuje, že z dielne vzišiel prvý prototyp a už pri tomto zrode vyhlási, že spoločnosť sa nebojí konkurovať veľkej trojke, ktorú v tom čase tvorili automobilky GM, Ford a Chrysler.

Ilustračná foto.
Zdroj: LA Auto Show

Aby to bolo ako splnenie pravého amerického sna, podnikateľka bujaro začne rozprávať pred médiami svoj príbeh. Geraldine, dcéra farmárov, je ako z iného sveta, o čom svedčí jej chôdza, vystupovanie aj široké ramená. Keď mala 18 rokov, získala titul strojnej inžinierky na Štátnej univerzite v Ohiu a následne sa vydala za inžiniera NASA, po ktorého smrti zostala osamelou matkou piatich detí. Po tom, čo sa dostane na obálku viacerých časopisov, ju Amerika začne zbožňovať a chce viac.

Prineste peniaze

Cieľom tohto mediálneho plánu je samozrejme prilákať prvých zákazníkov a investorov. Prví kupujúci pošlú svoj rezervačný šek, aby si Dale kúpili. Spoločnosť rýchlo získa viac ako tridsať miliónov dolárov od investorov. Tu sa ale zjavil prvý problém. Kalifornské ministerstvo spoločnosti zakázalo prijímanie vkladov. Podľa organizácie zodpovednej za reguláciu obchodných praktík v priemysle je Dale iba prototyp a výrobca nemá prostriedky na jeho výrobu.

Nadaná Geraldine položí svojim príbehom Ameriku na kolená.
Zdroj: Pinterest

Aby ľudia zabudli na tento malý detail, Carmichaelovej sa podarilo presvedčiť producentov hviezdnej show „The Price is right“ (americká televízna relácia), aby sa auto objavilo v hre. Tým to ale neskončilo, onedlho nastane ďalšia udalosť, ktorá úradom definitívne nahrá do karát. Koncom januára 1975 sa v kanceláriách podniku strhla streľba. William D. Miller, obchodný manažér spoločnosti, práve vystrelil z pištole na iného zamestnanca.

Je zvláštne, že Geraldine, hoci nebola priamo zapojená do incidentu, utiekla do Dallasu. Novinári si uvedomujú, že obrovské hangáre, ktoré si firma prenajíma a v ktorých má sídliť obrovská továreň, sú v skutočnosti úplne prázdne. Horšie je, že prenájom sa im skončil pred niekoľkými týždňami, čo znamená, že spoločnosť Twentieth Century Motor Car Corporation nikdy nemala prostriedky ani zámer na výrobu jediného auta.

Revolučná karoséria bola iba zo sklolaminátu.
Zdroj: Pinterest

Je to celé podvod

Nakoniec sa zistí, že Dale, auto prezentované ako revolúcia, je v skutočnosti len sklolaminátová karoséria s malým generátorom, ktorý nedokáže jadziť po svojich kolesách. Geraldine spolu s niekoľkými ďalšími zamestnancami spoločnosti predtým pracovala pre spoločnosť, ktorá propagovala vynálezy.
Istý Dale Clifft predložil spoločnosti návrh svojho trojkolesového auta. Keď mu sľúbila v budúcnosti zisk 3 milióny dolárov, Dale jej odovzdal plány aj návrh auta.

Ani to však nebolo pre detektívov najväčším prekvapením. Geraldine Elizabeth Carmichael, ktorá bola nakoniec zadržaná v Miami po niekoľkých mesiacoch na úteku, sa priznala FBI, že sa volá Jerry Dean Michael, falšovateľ utekajúci pred úradmi od roku 1961. Jerry, ktorého hľadala polícia po celej krajine, podstúpil hormonálnu liečbu a niekoľko operácií, aby sa stal ženou.

O podvodníčke vznikol dokonca celovečerný film.
Zdroj: HBO

Nakoniec bola uznaná vinnou v 29 bodoch obžaloby, ale na počudovanie bola prepustená za kauciu 50 000 dolárov a opäť utiekla. Na jej opätovné nájdenie bolo potrebné počkať do roku 1989. Pred smrťou v roku 2004 si odpykala dva roky vo väzení. Čo sa týka samotného auta, to bolo nakoniec vyrobené iba v troch exemplároch. Modely, ktoré reprezentovali nikdy nedokončený prototyp.