História zelenej farby British Racing Green, ako sa jej hovorí, je neoddeliteľnou súčasťou histórie automobilových pretekov. Existuje jedna osoba, ktorá má veľký podiel na vzostupe tohto športu: James Gordon Bennet Jr. Bol to americký športový nadšenec a vydavateľ novín, ktorý sa na konci 19. storočia rozhodol usporiadať automobilové preteky.

História farby "British Racing Green".
Zdroj: Mini

Práve Bennet Jr. založil vo Francúzsku Pohár Gordona Benneta, ktorý je v podstate predchodcom dnešných Veľkých cien. V rokoch 1900 až 1905 sa v rámci týchto pretekov európske automobilky preháňali so svojimi vozidlami v pretekárskych farbách po prašných vidieckych cestách a bojovali o čestné víťazstvo a právo zorganizovať nasledujúci rok preteky vo svojej krajine.

V roku 1902 vyhral Bennetov pohár, a s ním aj právo Veľkej Británie usporiadať ďalší ročník pretekov, britský pilot Selwyn Francis Edge. To sa však ukázalo ako nemožné, pretože v Anglicku platil rýchlostný limit 12 míľ za hodinu, teda menej ako 20 km/h, čo bolo aj v tej dobe extrémne pomalé tempo. Preteky sa preto museli presunúť do Írska, kde rýchlostné limity neplatili. A legenda hovorí, že britskí pretekári natreli svoje vozidlá nazeleno, aby vzdali hold zelenému ostrovu, ktorý preteky hostil. Aký odtieň zelenej bol použitý, či smaragdová, poľovnícka, alebo machová, nie je presne známe. Ale príbeh o možnej dobe zrodu britskej závodnej zelenej farby sa každopádne krásne číta.

História farby "British Racing Green".
Zdroj: Mini

Zaujímavé je, že neexistuje žiadna konkrétna zelená farba známa ako British Racing Green. Skôr existuje celý rad odtieňov zelenej, ktoré nesú tento názov. Rôzne verzie tejto farby požívali najmä britské pretekárske tímy. Známy bol napríklad BRG rely vďaka majstrovi sveta formuly 1 Jackovi Brabhamovi. V roku 1959 si Austrálčan priviezol tento prestížny titul s vozidlom Cooper T51 a v nasledujúcom roku s vozidlom Cooper T53. Jeho majstrovské vozidlá mali vpredu dva biele pretekárske pruhy na zelenom pozadí. Jeho pretekárske vozidlo formuly 1 postavil tím vizionára motoristického športu Johna Coopera, muža, ktorý navrhol a prepožičal svoje meno i vozidlu Mini Cooper. Drobné vozidielko Mini v rokoch 1964 až 1967 trikrát vyhralo Rely Monte-Carlo.

Pri prvom z týchto víťazstiev sa Paddy Hopkirk so svojim spolujazdcom Henrym Liddonom presadili proti oveľa silnejšej konkurencii v červeno-bielom Mini. Taktiež nasledujúci jazdci dosiahli svoje víťazstvo v červeno-bielych Mini, pretože v tom čase mali všetky továrenské vozidlá práve tento vzhľad. Na mnohých pretekoch v šesťdesiatych rokoch však vozidlo Mini Cooper S štartovalo aj vo farbe British Racing Green s bielymi pruhmi. Ďalšie slávne víťazstvo získal John Love v roku 1962, keď jeho zelené vozidlo vyhralo britský šampionát cestovných vozidiel.

V britskej značke so silnou tradíciou a na pretekárske úspechy bohatou históriou, akú má Mini, preto neprekvapí, že zelená British Racing Green je už 60 rokov pevnou súčasťou jeho ponuky farieb. V priebehu rokov sa objavilo niekoľko verzií tejto zelenej farby, pričom len od roku 2001 ich malo Mini v ponuke najmenej štyri. Zelená farba sa postupne stala svetlejšou, jasnejšou a sviežejšou, vďaka čomu najnovší model vyzerá žiarivejšie a modernejšie. Žiadna iná farba nie je tak nezmazateľne spätá s históriou značky Mini a nevyjadruje jej autentickosť a jedinečnosť lepšie. V Európe, Ázii a Austrálii zaznamenávajú modely Mini vo farbe British Racing Green v ostatných siedmich rokoch stabilné predaje a na niekoľkých trhoch dokonca ich predaj vzrástol.

História farby "British Racing Green".
Zdroj: Mini

Niet teda divu, že automobilka Mini k svojmu 60. výročiu v roku 2019 uviedla na trh špeciálnu edíciu práve vo farbe British Racing Green s unikátnymi pretekárskymi pruhmi na kapote. Bola to pocta konštruktérovi pretekárskych vozidiel Johnovi Cooperovi, ktorý položil základy pretekárskej kariéry tohto malého vozidla a Alexovi Issigonisovi, ktorý vytvoril klasické Mini.

Zelená farba British Racing Green však zasahuje aj do oblasti doplnkov a príslušenstva, konkrétne do špeciálnej kolekcie Mini Lifestyle Anniversary Collection. V ponuke je celý rad prekvapivých predmetov pre každodenné použitie a to aj vo farbe British Racing Green. V tejto ikonickej farbe sú k dispozícii kufre na kolieskach, tričká, čiapky alebo futbalové loptičky. Nie také žiarivé, no rovnako štýlové sú v kolekcii elegantné a praktické tmavozelené cestovné kufre alebo dáždniky.

Nemá síce farbu British Racing Green, no ponúka efektnú zvukovú kulisu. Vypočujte si Mini Clubman v úprave JCW na videu: