BMW Museum

Zaujímavosti Navštívili sme hlavnú svätyňu BMW

Foto: autor

15.10. 2015 18:30 Boli sme sa pozrieť vo futuristickej multifunkčnej budove BMW Welt i múzeu mníchovskej automobilky.

Tak ako po minulé roky sme si aj počas toho aktuálneho vzali do opatery vozidlo, ktoré sme preverili tisíckami kilometrov a zároveň s ním navštívili nové miesta v rámci seriálu Cestovanie za autami. Nášho najnovšieho pána na holenie sme vám už predstavili. Ide o omladený päťdverový hatchback BMW radu 1 vo verzii 118d xDrive s manuálnou prevodovkou.

Centrála automobilky BMW patrí k dominantám
Centrála automobilky BMW patrí k dominantám
Zdroj: autor

S týmto hatchbackom sme sa vybrali hľadať ďalšiu várku najkrajších ciest Slovenska, no okrem toho sme s ním vyrazili aj do zahraničia. Jedným z cieľov našej cesty bolo rodisko tohto automobilu. Navštívili sme Mníchov a prešli sa po veľkolepom komplexe automobilky. Prezreli sme si nielen obrovský showroom zasvätený všetkým značkám koncernu, ale aj zaujímavé múzeum.

Svet BMW má mnohoraké využitie

Centrála automobilky patrí k dominantám metropoly Bavorska, za čo vďačí najmä mrakodrapu pozostávajúcemu zo štyroch tubusov. Neďaleko od neho, iba kúsok od olympijského parku a televíznej veže, sa nachádza multifunkčná budova BMW Welt, teda Svet BMW. Ide modernú stavbu s nezameniteľným futuristickým dizajnom, ktorú otvorili v roku 2007.

Multifunkčná hala BMW Welt sa nachádza kúsok
Multifunkčná hala BMW Welt sa nachádza kúsok
Zdroj: autor

Vo vnútri tejto obrovskej haly sa nachádza všetko, čo si môže fanúšik modro-bielej vrtuľky priať. Vystavené sú tu nielen všetky základné produkty značky, ale aj športové verzie M či modely spadajúce pod divíziu BMW i. Okrem toho tu možno nájsť vystavené autá dcérskych značiek MINI a Rolls-Royce, ako aj motorky vyrábané v berlínskej továrni. Jednou zo špecialít vystavených počas našej návštevy boli originálne „rekvizity“ z nakrúcania najnovšieho dielu série Mission: Impossible.

Samozrejme, vozidlá si v showroome možno nielen obzerať, ale aj priamo kúpiť. Stačí osloviť správneho človeka a o chvíľu si už môžete konfigurovať svojho budúceho miláčika. Toho si môžete vo Svete BMW aj vyzdvihnúť. Uprostred budovy je totiž na prvom poschodí veľké miesto vyhradené na odovzdávanie nových áut zákazníkom. K ploche sa dá dostať prostredníctvom zatočených rámp.

Koncernové automobily si v tejto budove môžete
Koncernové automobily si v tejto budove môžete
Zdroj: autor

Pod strechou tejto hlavnej svätyne značky sa dajú ďalej kúpiť všakovaké rekvizity s tematikou koncernu. Želáte si karbónový kufrík s trikolórou BMW M alebo tričko s britskou vlajkou v tvare MINI? Prípadne luxusné pero Rolls-Royce? Žiaden problém... Okrem toho sa tu nachádza aj reštaurácia ponúkajúca tradičné párky Weisswurst a tiež zopár priestorov bežne neprístupných pre verejnosť. Budova má skutočne mnohoraké využitie a stáva sa aj miestom organizovania súkromných podujatí.

Historické korene aj nevšedné exponáty

Stačí prejsť mostom ponad cestu a návštevník Mníchova sa dostane k múzeu zasvätenému značke BMW. To je o niečo bližšie k spomínanému mrakodrapu. Hlavná časť budovy s expozíciou je čiastočne zapustená do zeme, no prepojená je s akýmsi kovovým lievikom. Ten zvonku určite neprehliadnete. V jeho útrobách sa pravidelne vymieňajú dočasné výstavy.

Dočasná expozícia bola počas našej návštevy
Dočasná expozícia bola počas našej návštevy
Zdroj: autor

Počas našej nedávnej návštevy boli tieto priestory venované dcérskej značke MINI. Mohli sme sa tu dozvedieť množstvo detailov z jej histórie, od vzniku až po súčasnosť. Podrobne tu bola prezentovaná napríklad dizajnová evolúcia zasahujúca až k moderným vyhotoveniam. Miesto tu našli aj mnohé nevšedné verzie ikonického autíčka, napríklad šesťkolesová limuzína so vstavanou vírivkou či skrátený exemplár pôsobiaci ako pojazdná karikatúra.

Hlavná časť múzea má na rozdiel od spomínaného lievika prísne geometrický pôdorys i architektúru. Budova je zapustená do zeme a rozkladá sa na viacerých poschodiach, pričom človek postupuje stále hlbšie. Architektúra je vcelku minimalistická a viac než tvarom zaujme hrou svetiel či využitím sklenených plôch. Priestory však pôsobia pomerne veľkolepo a zaujímavo.

Medzi exponátmi mapujúcimi korene značky sa
Medzi exponátmi mapujúcimi korene značky sa
Zdroj: autor

Korene modro-bielej vrtuľky mapuje viacero exponátov, ako napríklad dodávka BMW 3/15 PS z roku 1930 či letecký motor vyrobený ešte o dekádu skôr. Okrem nich tu možno bok po boku vidieť všetky autá tvoriace evolučnú líniu vedúcu k aktuálnemu radu 3, oholenú karosériu radu 6, pretekárske autá vrátane monopostov F1 a tiež niekoľko konceptov. Všemožným autám robia spoločnosť rôzne motory zo sériových i okruhových modelov spolu s ďalšími vecami hodnými vystavenia.

Samozrejme, nechýbajú tu ani motocykle. Tie nemožno prehliadnuť, počas zostupu do hĺbky totiž návštevník niekoľkokrát prejde okolo sklenenej steny obsypanej historickými motorkami. Bavori si dali na expozícii záležať. Dokumentujú to aj rôzne nevšedné prvky dopĺňajúce klasické exponáty: dobové skice, fotografie, množstvo technických nákresov či visiaca inštalácia pozostávajúca z obrovského počtu modelových označení rozdelených podľa dekád vzniku. Fanúšik si tu skutočne príde na svoje.

Okrem vozidiel pripravilo BMW návštevníkom aj
Okrem vozidiel pripravilo BMW návštevníkom aj
Zdroj: autor

Dve budovy so samostatným režimom

Svet BMW funguje denne od 7.30 ráno až do polnoci, aj keď viaceré služby končia svoju činnosť o 18.00. V nedeľu sa dvere tejto budovy otvárajú o deviatej. Dovnútra sa dá dostať celkom zdarma. To však neplatí pre múzeum bavorskej značky. Expozícia má samostatný režim: v pondelky je zatvorená, v ostatné dni trvá jej prevádzka od desiatej do šiestej.

Za vstup do BMW Museum zaplatia dospelí desať eur, zľavnený lístok stojí sedem. V tejto cene je už zahrnutá návšteva dočasnej výstavy, no tá sa dá zakúpiť aj samostatne. K dispozícii sú rodinné a skupinové zľavy. Za poplatok dve eurá ponúka prevádzkovateľ audiosprievodcu.

Medzi exponátmi múzea nesmú chýbať všetky
Medzi exponátmi múzea nesmú chýbať všetky
Zdroj: autor

Sídlo automobilky BMW stojí v severnej časti Mníchova, len kúsok od televíznej veže a športového areálu postaveného pre letné olympijské hry v roku 1972. Dostať sa dá k nemu z dvoch hlavných smerov: z juhu cez mestskú magistrálu alebo zo severu po diaľničnom obchvate. Priamo pod budovou sa nachádza podzemné parkovisko, je však spoplatnené. 

Do samotného mesta vedie najjednoduchšia cesta zo slovenskej metropoly smerom na západ skrz Rakúsko a hraničný priechod pri Salzburgu. Takmer celá trasa vedie po kvalitných diaľniciach a jej dĺžka asi 530 kilometrov sa dá bez problémov zvládnuť v priebehu piatich až šiestich hodín.

 

Bratislava-Mníchov s priemerom 5,5 litra

BMW 118d xDrive pred výškovou budovou automobilky
BMW 118d xDrive pred výškovou budovou automobilky
Zdroj: autor
Cestu do centrály BMW sme absolvovali na jednom z produktov tejto automobilky. Spoločnosť nám robil model 118d s pohonom xDrive a manuálnou prevodovkou.

Počas toho sme dobre preverili diaľničnú spotrebu dvojlitrového naftového motora. Väčšinu trasy Bratislava-Mníchov sme absolvovali zákonným limitom 130 km/h, na území Nemecka sme sa dostali aj nad neho. Napriek tomu sme to zvládli s priemerom 5,5 litra, čo je slušné číslo.

Pre fanúšika zážitok hodný cestovania

Návšteva tohto miesta teda nie je záležitosťou na poobedie, skôr sa oplatí spojiť ju s ďalšími lokálnymi aktivitami: prehliadku priľahlého olympijského komplexu alebo starých častí Mníchova. No hlavnú svätyňu bavorskej automobilky možno navštíviť aj na otočku ako celodenný výlet. Pre fanúšika ide o zážitok, ktorý je iste hodný desiatich hodín strávených cestovaním...

V múzeu sa možno zblízka pozrieť na autá známe
V múzeu sa možno zblízka pozrieť na autá známe
Zdroj: autor

Už bezplatná prehliadka futuristickej budovy BMW Welt stojí za to, nikde inde na svete neuvidíte toľko vecí spojených s touto značkou pod jednou strechou. Prirodzene, to isté platí aj pre dvorné múzeum. Zblízka sa tu možno pozrieť na autá a motocykle známe mnohým iba z fotiek. Navyše, dočasná expozícia je dôvodom, pre ktorý sa sem možno pokojne aj vrátiť.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia