Súčasným trendom v automobilovom priemysle sú okrem elektromobility jednoznačne aj SUV. Má ich už v podstate takmer každá automobilka. Aj tie, ktoré sa im zubami-nechtami bránili. Rolls-Royce má Cullinan, Bentley Bentaygu, Ferrari zasa nedávno predstavilo model Purosangue, Lamrboghini predáva Urus, Aston Martin zasa DBX. No vedeli ste, že napríklad v prípade Bentley nie je Bentayga prvým SUV značky?

20-ročný náskok

2 desaťročia predtým, ako sa na trh dostala Bentayga, vyrobilo Bentley jedno z najvzácnejších SUV na svete. Bentley Dominator je nepochybne dôkazom toho, že ak máte peniaze, takmer nič nie je nemožné. Je logické, že automobilky nebudú vyvíjať a vyrábať modely, na ktorých nezarobia peniaze (s výnimkou pár exkluzívnych modelov). Podobne Bentley vnímalo v polovici 90-tych rokov segment SUV. No ak ste brunejský sultán a ste ochotný za 6 na mieru vyrobených áut zaplatiť takmer 30 miliónov dolárov...

Napriek svojmu zlovestnému názvu nie je Bentley Dominator žiadnym šialeným konceptom, ale prvým sériovým SUV značky. To si mal na mieru objednať brunejský sultán pre celú kráľovskú rodinu, no podľa Bentley Spotting sa o ne brunejský princ Jefri nechcel podeliť s nikým. Pre kontext, brunejský princ minul v 90-tych rokoch miliardy dolárov na autá a vybudoval tak zbierku ultra vzácnych vozidiel, kam patrí napríklad aj jediný Mercedes triedy S vo verzii kombi (generácia W140).

Bližšie detaily okolo osudu Bentley Dominator sú vzácne. Našťastie sú k dispozícii niektoré technické detaily. Jedným z nich je fakt, že Bentley pri stavbe prvého svojho SUV vychádzalo z platformy Range Roveru. Dizajny exteriéru a interiéru však bol plne v kompetencii Bentley. Pokiaľ ide o pohon, Autotrader odhaduje, že SUV malo pod kapotou pravdepodobne buď 3,9-litrovú V8 od Land Roveru alebo 6,75-litrovú V8 od Bentley.

Skúpe detaily

Dominator tak využíval jeden z najpokročilejších systémov pohonu všetkých kolies svojej doby Range Rover. Napriek zdieľaniu hlavných komponentov s inými modelmi neboli tieto SUV vyrobené na mieru ani zďaleka lacné. V polovici 90. rokov minulého storočia opustilo výrobnú linku celkovo šesť SUV Bentley Dominator, pričom sa hovorí, že každý jeden kus stál 4,6 milióna dolárov, čo po úprave o infláciu predstavuje 8 miliónov dnešných dolárov.

Bentley Dominator
Zdroj: facebook/dovozyaut.sk

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Najpozoruhodnejšie je, že tieto SUV majú jedinečné interiéry, ktoré sa nepodobajú na ich súrodenca. Navyše malo všetkých šesť modelov rôzne farebné schémy. Brunejská kráľovská rodina sa nevyhýbala použitiu krikľavých farieb: podľa dostupných informácií mali SUV žltú, červenú, modrú, šedú a čiernu farbu exteriéru.

Najdivokejší bol však žltý s červeným interiérom, ktorý vyzeral ako pojazdná reklama na McDonald’s. Mimochodom, Bentley sa podarilo udržať vývoj a výrobu modelu Dominator v tajnosti až 3 roky po tom, čo boli dodané brunejskému princovi. Až v rokju 1998 prišiel s prvou zmienkou o modeli britský magazín Autocar.

Mohlo by vás zaujímať