Medzi ikony socialistických časov nepochybne patrí Wartburg. Automobily tejto východonemeckej značky boli neodmysliteľnou súčasťou koloritu československých ciest, dnes však väčšina z nich dávno doslúžila. Nájsť dobre zachovaný exemplár nie je jednoduché. Jeden sa však aktuálne objavil na portáli mobile.de, pričom prekvapuje hneď v dvoch ohľadoch.

V maďarskom meste Kecskemét je na predaj Wartburg 353 de Luxe, ktorý je takmer nepoužívaný. Od svojej výroby v septembri roku 1983 prešiel podľa inzerátu iba neuveriteľných 426 kilometrov. Nie je vylúčené, že ide o najmenej jazdený exemplár tohto vozidla na celom svete. Aktuálne má napriek štyridsiatke na krku stále prvého majiteľa.

Čalúnenie predných sedadiel dodnes chránia fólie.
Čalúnenie predných sedadiel dodnes chránia fólie.
Zdroj: mobile.de

Sedan krémovej farby na fotkách pôsobí, akoby včera opustil fabriku. Na sedadlách má dokonca stále ochranné fólie. Pohľad pod jeho sukňu síce odhalí nejakú hrdzu, no ide podľa všetkého len o kozmetické detaily. Technická stránka sa zdá byť vo výbornom stave. Okrem podvozka to asi platí aj pre motor, ktorým je litrový dvojtaktný trojvalec doplnený manuálnou prevodovkou.

Vlastník výnimočne zachovaného vozidla si evidentne uvedomuje, že má v rukách skutočný unikát. Jeho cena vám môže vyraziť dych. V inzeráte je uvedená čiastka 49 999 eur, ktorá je oproti valnej väčšine exemplárov niekoľkonásobná. No vzhľadom na výnimočnú kondíciu Wartburgu môže časom jeho hodnota stúpať.