Trojrozmerná hviezda Mercedes v kruhu je symbolom pretrvávajúceho príbehu úspechu: Mercedes-Benz si práve obhájil svoju vedúcu pozíciu ako jediná európska značka v prvej desiatke rebríčka „Best Global Brands 2021“. V aktuálnom rebríčku renomovanej americkej spoločnosti zaoberajúcej sa poradenstvom v oblasti značiek Interbrand obsadila značka opäť ôsmu pozíciu – zostáva teda na nezmenenom umiestnení od roku 2018.

Moderná podoba loga Mercedes-Benz.
Zdroj: Mercedes-Benz

Hodnota značky vzrástla v porovnaní s rokom 2020 o tri percentá na 50,866 miliardy amerických dolárov. Mercedes-Benz tak už šiesty rok po sebe obhájil svoje postavenie najhodnotnejšej značky luxusných automobilov na svete a jedinej automobilovej značky v prvej desiatke. Obchodná značka oslavuje v roku 2021 významné výročie: hviezda v kruhu má v tejto forme 100 rokov.

5. novembra 1921 požiadala spoločnosť Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) patentový úrad o ochranu úžitkového vzoru pre túto, ako aj ďalšie varianty svojej obchodnej značky. Registrácia ochrannej známky sa uskutočňuje v auguste 1923. Uzavieracia skrutka chladiaceho média sa potom okamžite stáva podstavcom nového znaku značky Mercedes.

Spoločné sily: reklamný plagát z roku 1926 o spojení spoločností Daimler a Benz. Zobrazuje trojcípu hviezdu Mercedes a vavrínový veniec Benz.
Zdroj: Mercedes-Benz

Už onedlho sa bude okrem toho používať na iných miestach osobných a úžitkových motorových vozidiel. Hviezda sama o sebe – bez kruhu – je známa už dobré desaťročie. O ochranu úžitkového vzoru hviezdy požiadala spoločnosť DMG v roku 1909, do registra ochranných známok bola zaznamenaná v roku 1911.

Mimoriadne špeciálnu hviezdu Mercedes s impozantným priemerom päť metrov možno v súčasnosti bezplatne obdivovať pred Múzeom Mercedes-Benz: počas rekonštrukcie a renovácie budovy je vystavená hviezda z veže stuttgartskej stanice. Od roku 2025 by mala táto dominanta hlavného mesta Bádenska-Württemberska opäť žiariť na svojom pôvodnom mieste. Hviezdy podobnej veľkosti žiaria a zdobia mnohé budovy po celom svete. Málokedy sa k nim však človek dostane tak blízko, ako práve v Múzeu Mercedes-Benz.