Asistent rozjazdu do kopca.

Zaujímavosti Poznáte jeden z najlepších jazdných asistentov? Vďaka nemu už rozjazd do kopca nie je strašiak

Foto: Toyota / Youtube

23.11. 7:30 Pre mnohých začínajúcich šoférov je rozjazd do prudkého kopca s manuálnou prevodovkou veľmi problematický. Vďaka asistentu rozjazdu do kopca to ale zvládne každý.

Asistent rozjazdu do kopca je elektronický systém, ktorý uľahčuje rozjazd v situáciách, kedy sa potrebujete rozbehnúť v prudkom stúpaní bez toho, aby vaše auto počas tohto úkonu cúvlo.  Tento pomocník má množstvo pomenovaní, v závislosti o automobilky. Všeobecne známy anglický výraz označujúci tento systém je Hill Hold Control, v skratke HHC.

Asistent funguje na základe informácií zo snímačov, ktoré monitorujú náklon vozidla. Pokiaľ zistia, že automobil stojí v kopci a vodič má zaradený prvý prevodový stupeň, stlačený brzdový a spojkový pedál, vyšlú signál riadiacej jednotke, ktorá aktivuje brzdy. Tie sa starajú o to, aby automobil počas rozjazdu necúvol. K odbrzdeniu teda nedôjde ihneď po tom, ako šofér vyšliapne brzdový pedál, ale až po uvoľnení spojky. Zároveň však riadiaca jednotka postupne uberá tlak v brzdovej sústave, aby sa automobil nerozbehol s pribrzdenými kolesami.

Asistent rozjazdu do kopca však nemusí pracovať na všetkých automobiloch rovnako. Každá automobilka totiž môže tento systém nastaviť inak a to napríklad tak, že po uvoľnení brzdového pedálu ostane auto zabrzdené približne 2 sekundy, kým sa úplne neodbrzdí. V moderných automobiloch je tento systém často využívaný, no pokiaľ ním nebudú vybavené všetky autá jazdiace na cestách, musíme sa spoliehať na dodržovanie väčšieho odstupu od vozidiel stojacich v kopci.

Diskusia  ()

Video

Diskusia