ikona

Zaujímavosti Splnil si sen, v garáži si postavil Lamborghini

Foto: autoblog.nl

8.11. 2016 12:00 Automobil za viac než milión eur si nemôže dovoliť len tak niekto. Preto sa nájde veľa šikovných mechanikov, ktorí si svoje vysnívané autá stavajú sami. Jedným z nich je aj Kosovčan Driton Selmani.

V kosovskom meste Gjilan Lamborghini s najväčšou pravdepodobnosťou nestretnete. To však neznamená, že tamojší motoristickí fanúšikovia po výkonných autách tejto značky netúžia. Driton Selmani už dlho sníval o Lamborghini Reventón, no o kúpe exkluzívneho superšportu nemohol ani uvažovať. K dispozícii však mal dielňu a mnoho voľného času. Rozhodol sa, že keď nemôže mať originál, bude mať aspoň repliku.

Automobil zdobí červeno-čierny pruh, ktorý má byť odkazom na Albánsku vlajku
Automobil zdobí červeno-čierny pruh, ktorý má byť odkazom na Albánsku vlajku
Zdroj: autoblog.nl

Základom pre netradičný projekt sa stalo jazdené Mitsubishi Eclipse. Vďaka Selmaniho skúsenostiam sa však japonské kupé v priebehu roka zmenilo na nepoznanie. V súčasnej podobe sa naozaj vzdialene podobá na superdrahého talianskeho býka.

Vidlicový dvanásťvalec by ste však za kabínou tohto auta hľadali márne. Kosovský úkaz totiž poháňa 3.0-litrový šesťvalec z Mitsubishi Galant, ktorý je uložený priečne nad prednou nápravou. Tento 24-ventilový SOHC agregát dosahuje výkon na úrovni 145 kW (197 k) a na vozovku posiela 278 Nm.

jemné úpravy sa odohrali aj v interiéri vozidla
jemné úpravy sa odohrali aj v interiéri vozidla
Zdroj: autoblog.nl

Ide o zlomok výkonu skutočného Reventónu, podľa Dritona si s ním však aj tak za volantom možno užiť veľa zábavy. Vzhľadom na fakt, že exkluzívne Lamborghini stojí v súčasnosti približne 1,5 milióna eur, však "drobný" pokles dynamiky majiteľ stroju určite prepáči.

Automobilu nechýbajú ani dvere charakteristické pre Lamborghini
Automobilu nechýbajú ani dvere charakteristické pre Lamborghini
Zdroj: autoblog.nl

Podobných replík sa po svete pohybuje niekoľko, či už ide o Lamborghini Sesto Elemento alebo model Murciélago. Nie každá replika sa však podarí. Driton Selmani hovorí, že jeho automobil okolie prijíma s nadšením a na ulici sa za ním ľudia často otáčajú. My by sme však jeho prácu v konkurencii iných výtvorov zaradili skôr do podpriemeru. Automobil síce nesie mnoho prvkov originálu, kvôli iným základným rozmerom však pôsobí mierne disproporčne.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia