McLaren F1 je legendárne trojmiestne britské vozidlo, ktoré má na svedomí geniálny konštruktér Gordon Murray. F1 sa vyrábala v rokoch 1992 až 1998 a vyrobilo sa len tesne cez 100 kusov, pričom do počtov sú zarátané aj prototypy či závodné špeciály. Niet preto divu, že ak sa nejaký kúsok objaví na predaj, cena sa ráta v desiatkach miliónov dolárov.

V roku 2021 sa predal exemplár s najazdenými necelými 400 kilometrami v aukcii Pebble Beach za rekordných 20,5 milióna dolárov. Stal sa tak najdrahším predaným autom v roku. Tieto trhové podmienky dávajú príležitosti pre zručných jednotlivocov, ktorí dokážu vyrábať pomerne verné repliky originálov.

Jedným z nich je aj Poliak Jacek Mazur, ktorý sa stavbou replík McLarenu F1 zaoberá už 8 rokov. Samozrejmosťou je dizajn takmer na nerozoznanie od originálu, no Jacek šiel ešte o level ďalej. Pôvodný McLaren F1 totiž poháňa vidlicový 12-valec S70/2 pôvodom z BMW s výkonom 461 kW (621 koní).

Vo vrcholnej verzii repliky sa potom nachádza príbuzný 12-valec M70, ktorý môže byť doplnený turbom Garett. V závislosti od vášho želania (a rozpočtu) vám ale Jacek a jeho tím dokáže vyrobiť repliku poháňanú šesťvalcom, osemvalcom či dokonca desaťvalcom. No v rámci zachovania odkazu pôvodného modelu sa k replike najviac hodí práve V12, ktorá aj v atmosférickej verzii dokázala vyvinúť maximálku 322 km/h. A cena? V prepočte približne 70-tisíc eur...

Mohlo by vás zaujímať