Prius má rekord z Nürburgringu

Zaujímavosti Prius má rekord z Nürburgringu

Foto: Toyota

16.7. 2014 14:00 Motoristický novinár prešiel s japonským plug-in hybridom trať za menej než päť lyžíc paliva a dosiahol spotrebu 0,4 l/100 km.

Slávny nemecký okruh Nürburgring zažil nedávno ďalšiu bitku o rekordy, ktorá sa týkala titulu najrýchlejšej prednokolky. Renault ukončil trojmesačné panovanie Seatu Leon Cupra 280 a na trón vrátil svoj model Mégane R.S. v drsnej verzii 275 Trophy-R. Teraz sa so špičkovým výkonom hlási Toyota. Rekord na náročnej trati stanovil jej model Prius PHEV.

Prius rekordérom Nürburgringu? Áno, ale iba
Prius rekordérom Nürburgringu? Áno, ale iba
Zdroj: Toyota

Ak by ste čakali od tohto vozidla nejaký výborný čas v cieli, mýlili by ste sa. Motoristický novinár Joe Clifford prešiel s plug-in hybridom okruh v čase 20 minút a 59 sekúnd, čo je skutočne veľa aj na túto kategóriu áut. Dôvodom bola snaha o čo najnižšiu spotrebu a zároveň plnenie minimálnej priemernej rýchlosti 60 km/h, ktorá je zakotvená v stanovách Nürburgringu. Výsledok? Na svoj rekord potreboval japonský automobil menej než päť lyžíc paliva.

V reči čísel to znamená neskutočnú priemernú spotrebu 0,4 l/100 km. Ako je to možné? Pomerne jednoducho. Prius PHEV sa totiž postavil na štart plne nabitý a majoritu trate absolvoval len pomocou elektrickej energie. Spaľovací motor sa podľa Clifforda naštartoval len na jednom dlhšom stúpaní. Elektrina a zotrvačnosť sa postarali o všetko ostatné. Vozidlo bolo pritom takmer sériové, malo iba doplnky TRD a osemnásťpalcové disky obuté do pneumatík s nízkym valivým odporom.

Video

Diskusia