Vďaka kombinácii nízkej ceny, kompaktných rozmerov a výborných terénnych schopností sa Dacia Duster stala veľmi úspešným vozidlom. Tieto vlastnosti naštartovali myšlienku na transformáciu robustného SUV na pick-up a ešte koncom roka 2013 ju zrealizovala firma Romturingia. S požehnaním samotnej automobilky sa následne podieľala na výrobe päťstokusovej série. Teraz sa špecialista na prestavby opäť hlási o slovo, no tentokrát už s druhou generáciou bestselleru.

Rumunská firma neprezradila, koľko by takáto konverzia stála zákazníka
Zdroj: Romturingia

Malá rumunská spoločnosť v týchto dňoch predstavila vozidlo upravené obdobným štýlom ako v minulosti. Základ ponechala nedotknutý, vrátane rázvoru náprav a celkovej dĺžky. Karoséria je však od B-stĺpika komplexne prepracovaná. Zadné dvere zmizli a stali sa súčasťou tela. Za dvojmiestnym interiérom je deliaca stena tvorená sklom a plechom nesúcim nápis Duster.

Za priečkou sa nachádza otvorená ložná plocha. Jej rozmery nepoznáme, obsahuje však odolný povrch a systém na uchytenie nákladu. Podobne ako pri predchodcovi je celé vyhotovenie na vysokej úrovni. Snáď jedinou výnimkou sú spodné úchyty dvierok vzadu, ktoré je evidentne dodatočným prvkom. Rovnako ako drobný nápis Pick Up a logo Romturingia. Nebyť týchto detailov, modifikovaný automobil by sa pokojne mohol vydávať za fabrický produkt.

Ďalší pick-up Dacia je teda na svete, no len vo forme prototypu. Ten disponuje naftovým motorom 1.5 dCi a pohonom všetkých kolies. Výber motora je však na zákazníkovi. Firma aktuálne nespresnila, koľko by za konverziu karosérie chcela. Otáznik zostáva visieť aj nad továrenským modelom tohto razenia. Na vybraných juhoamerických trhoch sa pod značkou Renault dá stále kúpiť regionálny variant Oroch so štvordverovou kabínou a korbou vychádzajúci z prvej generácie SUV, o jeho nástupcovi sa zatiaľ nehovorí.

Zdroj: Marek Pokrývka