Na poli úprav bavorských automobilov sa počas ostatných rokov začalo pomerne často skloňovať meno Dähler. Naposledy modifikoval tento švajčiarsky tuner kupé M2 Competition. V priebehu leta prezentoval svoju verziu typu X2, o niečo skôr zasa väčšiu iks-trojku a momentálne svoju rodinu opäť rozširuje. Zahryzol sa do nového BMW X4.

Dähle obliekol aj silnú iks-štvorku do prevažne čierneho kabáta
Dähle obliekol aj silnú iks-štvorku do prevažne čierneho kabáta
Zdroj: Dähler

Objektom zásahov špecialistu sa stal najsilnejší naftový model M40d, ktorý dostal typický štýl. Jeho základom je čierne lakovanie všetkého možného. Jemným kontrastom sú sivé spätné zrkadlá, rebrá na maske chladiča, spodná časť zadného nárazníka a prieduchy na predných blatníkoch, rovnaký odtieň má fólia na čelnom skle či dverách. Anténa sa obliekla do farieb švajčiarskej vlajky.

Tvarovo zostal bodykit iks-štvorky nedotknutý. Na rozdiel od karosérie však došlo na koncovky výfuku, pôvodné lichobežníky nahradili dvojice veľkých okrúhlych komínov. Odlišné sú tiež kolesá. Dähler postavil mníchovské SUV-kupé na 21-palcové ráfiky, no hovorí aj o dostupnosti ešte o prštek väčších kúskov. Nechýba tuhší i nižší podvozok. Pre interiér si úpravca pripravil vlastné kovové pedále, volant čiastočne čalúnený alcantarou a kožou so zvýraznenou stredovou polohou či modrý podklad digitálnych prístrojov, ktorých súčasťou je rýchlomer ciachovaný až po cifru 330 km/h.

Hodnotu obyčajne prekonávanú len superšportmi síce BMW X4 M40d nedosiahne, no oproti štandardnému stavu má ešte viac sily. Švajčiari ladia jeho trojlitrový šesťvalec na výkon 280 kW (380 k) a krútiaci moment 780 Nm. Krajšie čísla môže mať po vyladení aj zážihová alternatíva M40i, tej dokáže Dähler nadeliť hodnoty 309 kW (420 k) a 630 Nm. O cenách zatiaľ nehovorí.

Zdroj: Marek Pokrývka