ikona

Zaujímavosti Nevídané: Hellcat ako nabrúsené rely auto

Foto: Amari

2.8. 2017 12:45 Rely nie je práve doménou rozmerných amerických muscle cars, no podoba drsných špeciálov im rozhodne sedí. Dôkazom je aj tento Dodge Challenger SRT Hellcat.

Dodge patrí z pohľadu európskych motoristov k jedným z najpravovernejších amerických automobiliek. Dôkazom je napríklad aj model Challenger, ktorý výrobca ponúka vo vyslovene šialených variantoch. Najradikálnejším je ten s prívlastkom SRT Demon, ktorý z miesta doslova katapultuje 6,2-litrový benzínový osemvalec Hemi s výkonom 626 kW (852 k).

SRT Hellcat by v rely pravdepodobne veľa vody nenamútil, drsný polep mu však sadne ako uliaty
SRT Hellcat by v rely pravdepodobne veľa vody nenamútil, drsný polep mu však sadne ako uliaty
Zdroj: Amari

Za zmienku však rozhodne stojí aj SRT Hellcat, ten donedávna kraľoval ponuke americkej spoločnosti. Dodge mu totiž nadelil úctyhodných 527 kW (717 k) a krútiaci moment 880 Nm. Mamutie parametre pritom doluje z pohonnej jednotky, ktorá je blízkym príbuzným výrazne modifikovaného osemvalca vyhotovenia SRT Demon.

Bolo by šokujúce, ak by sa automobil s takýmito parametrami rozhodol vstúpiť do podujatia typu rely, kde sa uplatňujú skôr rozmerovo menšie vozidlá s nižšou hmotnosťou. Polep tohto exempláru takú snahu možno naznačuje, no netreba sa nechať zmiasť. Ide len o špeciálny “odev”, ktorý majiteľ využil pri milionárskych pretekoch známych pod menom Gumball 3000.

Inšpiráciou mu pritom zjavne bola Lancia Stratos, legendárne rely auto talianskej výroby. Na agilnú Lanciu odkazuje najmä farebná kombinácia použitá na karosérii, spoznať jej vplyv možno aj podľa kontrastných žltých diskov kolies. Mimochodom, tento nabrúsený Hellcat je aktuálne na predaj. Ponuku na neho zverejnila britská firma a za divokú americkú mačku si pýta približne 67 000 eur.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia