Papua - Nová Guinea, respektíve jej vláda, zaplatila za každé Maserati 122 000 eur a celkový kontrakt mal hodnotu 4,9 milióna eur. Problémom nebola iba cena, veľa kritiky sa vznieslo na úkor vodcov aj kvôli výberu automobilov. V krajine totiž neexistuje žiadny oficiálny predajca vozidiel Maserati. Ako informoval denník The Guardian, autá boli kúpené na Srí Lanke a do krajiny boli transportované pomocou lietadla Boeing 747. Pre najdôležitejších politických predstaviteľov boli zakúpené ďalšie tri modely Bentley Flying Spur.

Tak to dopadne, keď si jedna z najchudobnejších krajín nakúpi 40 Maserati
Zdroj: The Guardian

Vládcovia Papuy - Novej Guiney sa inšpirovali nápadom na kúpu drahých áut na Filipínach. Keď sa tam v roku 2015 uskutočnilo stretnutie skupiny pre ázijsko-pacifickú hospodársku spoluprácu, bolo kúpených a predaných viac ako dvesto vozidiel BMW. Keďže ale v tejto malej ostrovnej krajine nie je ani jeden oficiálny predajca Maserati, nemohla byť takáto spolupráca dohodnutá. Vtedajší ministri napriek tomu tvrdili, že všetkých 40 áut predajú ako teplé rožky, dnes to však neplatí, pretože predali iba dve autá. Za tri roky.

Predchádzajúci minister financií a súčasný premiér rok po summite novinárom ukázal, že nechcené luxusné automobily majú stále "na sklade" a obavy z ich krádeže sú zbytočné. Napriek tomu, že všetky prestížne talianske športiaky boli zaparkované na bezpečnom mieste, tristo áut, ktoré boli na stretnutie kúpené zároveň z Maserati, zmizlo do neznáma. Medzi nimi bola napríklad Toyota Land Cruiser, rôzne Fordy, Mazdy a Mitsubishi.

Tak to dopadne, keď si jedna z najchudobnejších krajín nakúpi 40 Maserati
Zdroj: The Guardian

Súčasný minister financií John Pundari uznal chybu predchádzajúcej vlády. "Ak by sme mohli predvídať, nemali sme Maserati vôbec kupovať. Urobili sme hroznú chybu. Ak predajcov Maserati na Papue - Novej Guinei nemáte, potom nemáte dôvod kupovať Maserati," povedal Pundari pre BBC. Teraz sa pokúsia autá predať za zníženú cenu 98 -tisíc eur.