ikona

Zaujímavosti Nechce niekto dvanásťvalec z Ferrari FF?

Foto: RM Sotheby's

17.1. 16:12 Atmosférický agregát so zdvihovým objemom 6,3 litra a výkonom 660 koní mal byť pôvodne používaný v testovacom prototype.

Medzi základné dôvody, pre ktoré sú autá z Maranella také obľúbené, patria ich pohonné jednotky. Benzínové agregáty vybavené spravidla ôsmimi alebo dvanástimi valcami vynikajú svojím výkonom i ostrým zvukovým prejavom. Mnohé z nich sú považované za klenoty, čo platí aj pre 6,3-litrový motor V12 z Ferrari FF. Jeden bude onedlho na predaj.

Výnimočný agregát aktuálne slúži ako dekorácia, no je plne funkčný
Výnimočný agregát aktuálne slúži ako dekorácia, no je plne funkčný
Zdroj: RM Sotheby's

Na svojej februárovej aukcii v Paríži ponúkne spoločnosť RM Sotheby’s dvanásťvalec, ktorý mal pracovať pod kapotou skorého prototypu daného modelu. Jeho parametre sú zhodné so sériovými exemplármi. Atmosférická strojovňa s priamym vstrekovaním paliva dosahuje výkon 485 kW (660 k) a krútiaci moment vrcholiaci na hodnote 683 Nm, pričom zvláda najviac 8 500 otáčok.

Počas svojho testovacieho nasadenia absolvoval motor približne 12-tisíc kilometrov. Ako môžeme vidieť na fotografiách, dnes slúži ako dekorácia. Je však kompletne funkčný. Podľa dražobnej firmy môže slúžiť ako náhrada iného motora vo Ferrari FF, prípadne ako súčasť prestavby iného vozidla. Nechce ho niekto? Odborníci odhadujú hodnotu dvanásťvalca na 30- až 40-tisíc eur, no je ponúkaný bez minimálnej ceny. Predať sa teda môže aj lacnejšie.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia