ikona

Zaujímavosti Niki Lauda: Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Foto: Auto Bild

21.5. 12:30 Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme pripomenúť galériou s top momentmi jeho kariéry, ale aj obľúbenou filmovou snímkou.

Svet je chudobnejší o jednu motoristickú legendu. Rodina Nikiho Laudu dnes v noci e-mailom informovala verejnosť, že ikona Formule 1 v pondelok 20. 05. 2019 vo veku 70 rokov odišla na večný odpočinok obklopená členmi svojej rodiny. Pozostalí vyzdvihujú najmä fakt, že Niki bol mužov činu, na ktorom si všetci cenili jeho priamočiarosť a odvahu. Lauda mal počas svojho života dve manželky, zanechal za sebou päť potomkov a už bol aj starým otcom.

Aj na sklonku svojej kariéry sa Niki Lauda mohol pochváliť bojovným duchom, ktorý mu v 171 veľkých cien Formule 1 priniesol 25 víťazstiev, 24 pole positions, 420,5 bodov a celkovo až tri majstrovské tituly.
Aj na sklonku svojej kariéry sa Niki Lauda mohol pochváliť bojovným duchom, ktorý mu v 171 veľkých cien Formule 1 priniesol 25 víťazstiev, 24 pole positions, 420,5 bodov a celkovo až tri majstrovské tituly.
Zdroj: Auto Bild

Nikiho zdravotný stav bol už od roku 1976 ovplyvnený hrozivou nehodou, ktorú mal na nemeckom Nürburgringu. Vtedy takmer uhorel vo svojom monoposte, z desivej nehody však vyviazol živý, aj keď poznačený na celý život. Popáleniny na Nikiho tvári boli odvtedy jeho poznávacím znamením.

Zdravotný stav čerstvého sedemdesiatnika sa začal komplikovať už v polovici minulého roka. Minulé leto svetom obletela správa, že Lauda musí absolvovať transplantáciu pľúc. Po operácii sa Rakúšan zotavoval, zlepšovanie jeho zdravotného stavu však počas poslednej zimy zabrzdila chrípka a všetko sa začalo komplikovať.


Fascinujúca kariéra Nikiho Laudu v galérii


Niki si rešpekt celého sveta vyslúžil obdivuhodnou kariérou, ktorá fanúšikov fascinuje do dnešných dní. Prierez najdôležitejšími bodmi jeho profesionálneho života aj s fotografiami si môžete pozrieť v našej galérii. Svoju kariéru v F1 odštartoval 15. marca 1971, definitívne ju ukončil o štrnásť rokov neskôr. Za ten čas sa stal trojnásobným majstrom sveta.

Ak by ste mali chuť pripomenúť si časť Nikiho života a jeho legendárne súperenie s Jamesom Huntom, určite vám odporúčame pozrieť si film Rivali (Rush), ktorý bol v roku 2013 vynikajúco prijatý odbornou i laickou verejnosťou. Na rešpektovanom portáli CSFD.cz mu dokonca patrí 26. priečka medzi najlepšími filmami histórie. Prikladáme aj upútavku na snímku, ktorá oslavuje Nikiho genialitu. Česť jeho pamiatke.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia