Na prelome milénií bol jednou z modiel automobilového sveta bez pochýb rešpekt budiaci superšport zo Stuttgartu. Extrémny Mercedes-Benz CLK GTR poľoval na konkurenciu za pomoci 6,9-litrového atmosférického dvanásťvalca ladenému na 450 kW (612 k) s krútiacim momentom výdatne prekračujúcim údaj 700 Nm. Drsný športiak má dnes status ikony a zodpovedajúcu hodnotu, zachovalé kusy vo výbornom stave stoja milióny eur.

Ikona prepracovaná do modernej podoby by dostala nádherný dizajn s plavnými líniami
Ikona prepracovaná do modernej podoby by dostala nádherný dizajn s plavnými líniami
Zdroj: Rain Prisk

Vysokej hodnote CLK GTR dozaista pomáha aj fakt, že nemecká legenda sa musela zaobísť bez priameho následníka trónu. Podobný ortodoxný superšport by sme odvtedy v stajni Mercedesu hľadali márne. Aj to inšpirovalo grafika Raina Priska, aby vytvoril krásnu vizualizáciu možnej podoby moderného CLK GTR.

Automobil by si podľa Priska aj dnes zachovával dlhú a nízku siluetu s dlhou prednou časťou. Tentokrát by sa však extrémny model musel zaobísť bez delených svetlometov či trčiacej trojcípej hviezdy na kapote. Prisk si ho predstavuje s uhľadenejšími tvarmi a nám sa výsledok jeho práce veľmi páči, vrátane aerodynamického tunelu siahajúceho až ku zadnej časti. Superšportu s touto podobou sa však od Mercedesu nedočkáme.


Pozrite si extrémne Mercedesy vo veľkej galérii


Už dlhšie je známe, že Mercedes-AMG pečie fascinujúci Project One, ktorý bude výkladnou skriňou moderných technológií prevzatých z Formule 1. Nekompromisný športiak vďaka sústave pohonných jednotiek presiahne 740 kW (1 006 k) a bude schopný presiahnuť rýchlosť 350 km/h.

Extrémny Mercedes-Benz CLK GTR sa cítil ako doma najmä na pretekárskych okruhoch
Extrémny Mercedes-Benz CLK GTR sa cítil ako doma najmä na pretekárskych okruhoch
Zdroj: Mercedes-Benz

Dychvyrážajúca má pri špičkovom produkte z Affalterbachu byť najmä akcelerácia, Project One posádku na stovku katapultuje za približne šesť sekúnd. Ako z dizajnového hľadiska obstojí pri Priskovej vízii pokračovateľa odkazu CLK GTR? Ktorý vzhľad vás oslovuje viac? Extrémnymi Mercedesmi sa môžete pokochať v našej galérii .

Zdroj: Filip Kadlečík