Najväčší elektrický automobil na svete vraj nepotrebuje nabíjať.Výrobca tvrdí, že vyrobí viac energie ako minie.
Denis Milo
Denis Milo

Zaujímavosti Najväčší elektromobil na svete nepotrebuje nabíjať. Údajne vyrába viac energie než spotrebuje

Foto: eMining AG

7.9. 6:45 Nie, tentokrát nejde o auto pre bežného spotrebiteľa, ale o ťažké nákladné vozidlo určené pre prácu v lomoch.

Medzi najväčšie problémy elektromobilov patrí odjakživa dojazd a dĺžka čerpania energie. Švajčiarske elektrické vozidlo pomenované ako eDumper, ktoré je postavené na základe modelu Komatsu HB 605-7, však zváža suroviny z lomu do tamojšej cementárne úplne bez nabíjania. Toto vozidlo váži 45 ton a k tomu všetkému uvezie až 65 ton nákladu. Výrobca tvrdí, že okrem prvého nabitia dokáže toto vozidlo jazdiť neustále bez dopĺňania akumulátorov, teda aspoň v konkrétnom lome, kde si vystačí s rekuperovanou elektrickou energiou.

Ako je to možné? Nejde o žiadne perpetuum mobile. Doplna naložený eDumper váži približne 110 ton a následne ide na cestu dole prudkým kopcom. Behom tejto jazdy získajú batérie energiu regeneráciou pri brzdení. Po tom, ako vozidlo zíde z kopca, vyloží náklad a vracia sa naspäť. V tej chvíli však eDumper váži už „len“ 45 ton, vďaka čomu mu energia, ktorú získal pri ceste z kopca, stačí na výjazd smerom hore.

Batérie majú kapacitu 700 kWh a vážia neuveriteľných 4500 kilogramov.
Batérie majú kapacitu 700 kWh a vážia neuveriteľných 4500 kilogramov.
Zdroj: eMining AG

Švajčiarsky jazdec Formuly E Lucas di Grassi mal možnosť zajazdiť si na tomto nákladnom vozidle, pričom tvrdí, že naštartoval s 90% kapacitou batérii. Po presune k nakladaciemu miestu bola kapacita na úrovni 80%, no a po jazde dole a opätovnom výjazde smerom hore až na pôvodné miesto štartu sa kapacita batérii nachádzala na 88%.

Nákladiak eDumper je vybavený batériami s kapacitou 700 kWh, ktoré vážia až 4,5 tony. Podľa výrobcu dokáže takýto elektrický nákladný stroj ročne ušetriť 50- až 100-tisíc litrov nafty a znížiť emisie oxidu uhličitého o 130 ton. V každom prípade môžeme eDumper označiť za vynikajúcu ekologickú náhradu naftového motora v ťažkých pracovných strojoch.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia